Mokslas ir IT

2020.06.29 13:44

Trečdalis JAV gyventojų skiepytis nuo COVID-19 neketina: gali būti, kad visuotinio imuniteto pasiekti nepavyks

LRT.lt2020.06.29 13:44

JAV Nacionalinio alergijos ir infekcinių ligų instituto direktorius Anthony Fauci sakė, kad vakcina nuo COVID-19 galėtų būti 70-75 proc. efektyvi, nes nemaža dalis amerikiečių tvirtina, kad jie nesiskiepys nuo koronaviruso. Dėl to gali būti taip, kad JAV neturės visuotinio imuniteto, kuris padėtų numalšinti protrūkį, rašo CNN.

Su valdžios pagalba, trys koronaviruso vakcinos turėtų būti pradėtos tirti trijuose dideliuose klinikiniuose tyrimuose per artimiausius tris mėnesius.

Pasak A. Fauci, geriausias pavyzdys yra vakcina nuo tymų – ji net 97-98 proc. efektyvi. Būtų puiku, jeigu tą patį pavyktų pasiekti ir su koronavirusu, bet A. Fauci sako, kad tai vargiai tikėtina.

Praėjusį mėnesį CNN atlikta apklausa parodė, kad trečdalis amerikiečių nesiskiepytų nuo COVID-19, net jeigu vakcina būtų laisvai prieinama ir jos kaina būtų nedidelė. Pasak A. Fauci, jeigu tik du trečdaliai žmonių pasiskiepytų nuo koronaviruso, to nepakaktų užtikrinti visuomenės imunitetą.

Visuotinis arba dar taip vadinamas „bandos“ imunitetas pasiekiamas tada, kai pakankama visuomenės dalis turi imunitetą užkrečiamajai ligai – nesvarbu, ar persirgus, ar pasiskiepijus. Tokiu atveju infekcijos plitimas yra sustabdomas.

Šviesti visuomenę apie vakciną bus nelengva

A. Fauci pabrėžė, kad šalyje jaučiamas nemažos dalies žmonių nusistatymas prieš mokslą, valdžią ir vakciną. Anot jo, turint omenyje, kokią galią turi „antivakserių“ judėjimas, teks įdėti daug darbo ir pastangų aiškinant visuomenei tiesą apie vakcinaciją.

Kaip teigė A. Fauci, vyriausybė turi švietimo apie vakcinas programą, skirtą neutralizuoti pranešimus nukreiptus prieš vakcinas.

„Jiems gali nepatikti, kad vyriausybės atstovas, toks kaip aš, jiems tai aiškina, tačiau ir aš jiems pasakysiu. Jie turi matyti žmones, su kuriais gali jausti ryšį bendruomenėje – sporto veikėjus, bendruomenės didvyrius, žmones, į kuriuos jie lygiuojasi“, – sakė A. Fauci.

Tačiau Jungtinių Valstijų sveikatos ir žmogaus paslaugų departamento atstovė Kristen Nordlund CNN nepatvirtino, kad tokia programa egzistuoja.