Mokslas ir IT

2020.06.18 13:09

Kroatijos regione masiškai krenta bitės: nunuodyta net 50 milijonų vabzdžių

EurActiv, LRT.lt2020.06.18 13:09

Šiaurinėje, su Vengrija besiribojančioje Medžimurjės apskrityje rasta nunuodyta 50 mln. bičių. Dėl šios priežasties pirmadienį (birželio 15 d.) apskrities prefektas Matija Posavecas dalyje Medžimurjės apskrities paskelbė stichinę nelaimę. Veterinarijos inspektoriai ir teismo ekspertizės specialistai ieško šio masiško bičių kritimo priežasčių.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EurActiv“ originalus kūrinys.

Netoli Vengrijos sienos esančio rajono bitininkai buvo apstulbę ir sugniuždyti pirmadienio (birželio 8 d.) rytą ant žemės radę negyvų bičių kūnų „kilimą“.

Dienraščio „Jutarnji list“ duomenimis, dvidešimt bitininkų neteko maždaug 600 avilių, o tai sudaro apie 50 mln. bičių.

Kaip įtariama, šios ekologinės nelaimės priežastimi gali būti apsinuodijimas pesticidais, nors oficialiai tai dar nebuvo patvirtinta.

„Galimai bitės apsinuodijo insekticidais. Atlikus tyrimus paaiškės, ar taip nutiko dėl bulvių ar dėl rapsų purškimo“, – nacionaliniam transliuotojui HRT sakė bitininkė iš Gardinovaco Ana Pepelko.

Medžimurjės apskrities bitininkų asociaciją atstovaujantis Željko Trupkovičius teigia, kad „ekosistemai padaryta katastrofiška žala“. Kaip antradienį (birželio 16 d.) HRT sakė asociacijos „Pčelinjak“ („Avilys“) prezidentas Draženas Jermanas, tai nėra pirmas „bičių nunuodijimo atvejis“. Vyro teigimu, prieš keletą metų jo vadovaujama asociacija buvo surengusi protestą priešais Bitininkų asociaciją dėl pesticidų naudojimo.

„Tačiau bitėms kenkia ne vien pesticidai, – aiškina jis. – Bičių šeimos patiria stresą dėl klimato kaitos, o dar tas koronaviruso protrūkis.“ Tarp kitų galimų priežasčių D. Jermanas įvardina Savos upės taršą antibiotikais, teigdamas, kad tai kelia grėsmę „ekologiškam ūkininkavimui“.

Kaip praneša valstybinė naujienų agentūra HINA, Zagrebe įsikūrusio Ivano Vučetičiaus teisminės ekspertizės, tyrimų ir kompetencijų centro atstovai paėmė bičių, medaus ir laukų mėginius, kad laboratorinių tyrimų būdu nustatytų tikslias bičių mirties priežastis.

Medžimurjės apskrities visuomenės sveikatos institutas atliks medaus tyrimus, o Zagrebo veterinarijos fakulteto Farmakologijos ir toksikologijos instituto mokslininkai pasistengs išsiaiškinti bičių mirties priežastis ir „nustatyti, ar tai nesusiję su kokiomis nors bičių ligomis“. Taip pat bus atlikta poveikio žmogaus sveikatai analizė.

Pirmadienį (birželio 15 d.) Medžimurjės apskrities vadovai pranešė su bitininkais aptarę tolesnius žingsnius. Susitikime dalyvavo Medžimurjės policijos ir Apskrities žemės ūkio patariamosios tarybos atstovai, kurie teigė, kad sutieks bitininkams „visą reikiamą pagalbą, kad kaip įmanoma greičiau jiems būtų kompensuota žala ir apsaugotos likusios bitės“.

Bitininkams bus išmokėtos 200 eurų kompensacijos už kiekvieną pažeistą avilį, nors D. Jermano teigimu, „žala yra kur kas didesnė“. „Tik pagalvokite, kokios bitės svarbios apdulkinimo procese, – pridūrė jis. – Nuostoliai neišmatuojami.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.