Mokslas ir IT

2020.06.15 14:58

Plaučių persodinimo operacija išgelbėjo COVID-19 sirgusiai moteriai gyvybę

LRT.lt2020.06.15 14:58

Jauna moteris iš JAV, kurios plaučiai buvo visiškai sunaikinti COVID-19, yra gyva ir gali bendrauti su savo šeima. Birželio 5 d. Čikagos „Northwestern Memorial“ ligoninės chirurgai sėkmingai atliko dvigubą plaučių persodinimą, rašo CNN.

„Pacientė yra stabilios būklės ir kasdien jaučiasi geriau. Nors jos dar laukia ilgas kelias, aš labai tikiuosi, kad ji visiškai pasveiks“, – teigė daktaras Ankitas Bharatas, „Northwestern Memorial“ ligoninės plaučių transplantacijos programos chirurgijos direktorius.

„Vakar ji nusišypsojo ir pasakė vieną sakinį. Ji sakė „daktare, ačiū, kad dėl manęs nepasidavėte“. Jeigu jai nebūtų atliktas persodinimas, ji nebūtų gyva“, – kalbėjo A. Bharatas.

Ligoninės medikai tvirtino manantys, kad tokia operacija yra pirmoji JAV, kuri buvo atlikta sėkmingai. Tai kelia naujų vilčių pacientams, kuriems koronavirusas itin stipriai pažeidė plaučius.

Ši pacientė ilgą laiką buvo sunkiausiai serganti COVID-19 intensyvios priežiūros skyriuje, o galbūt net ir visoje ligoninėje, teigė ligoninės plaučių ir kritinės priežiūros specialistė daktarė Beth Malsin.

Reikalingi nauji plaučiai

Dar birželio pradžioje pasirodė pirmieji ženklai, kad pacientės plaučiai yra negrįžtamai pažeisti naujojo koronaviruso. A. Bharato teigimu, plaučių persodinimas buvo vienintelė likusi išeitis.

Pasak jo, pacientei ėmė reikštis kelių organų nepakankamumas vienu metu. Dėl sunkaus pažeidimo, ėmė didėti spaudimas plaučiuose, pradėjo trikti širdies darbas, o su tuo ėmė vystytis ir kepenų bei inkstų nepakankamumas.

Prieš atliekant plaučių persodinimą, pacientės koronaviruso testas turėjo būti neigiamas. Tam, kad virusas pasišalintų iš organizmo, prireikė beveik 5 savaičių.

Normaliomis sąlygomis pacientui būna pranešama apie plaučių persodinimo operaciją jį pažadinant, tačiau šiuo atveju tai buvo per daug rizikinga, nes ji buvo prijungta prie plaučių vėdinimo aparato. Todėl vietoje to, gydytojai apie operaciją informavo pacientės šeimą.

Plaučių persodinimo operacija užtruko 10 valandų. Pacientė dabar jaučiasi žymiai geriau, todėl artimieji gali ne tik susisiekti su ja nuotoliniu būdu, bet ir aplankyti gyvai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt