Mokslas ir IT

2015.11.05 09:21

Šunys sumažina riziką vaikams susirgti astma

LRT.lt2015.11.05 09:21

Švedijos mokslininkai atliko tyrimą, kurio metu nustatė, jog šeimose, kuriose auginami šunys, vaikai turi net 15 proc. mažesnę tikimybę susirgti astma.

Mokslininkų komanda išanalizavo nacionalinių registro centrų pateiktą informaciją apie daugiau nei milijoną vaikų tam, kad nustatytų, kokią įtaką astmos atsiradimui turi namuose auginami šunys.

Tyrimas, kuomet naudojamas augintinių registras, panaudotas pirmą kartą. Jo tikslas – nustatyti, kokią įtaką vaikų sveikatai turi augintiniai, šiuo atveju – šunys. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „JAMA Pediatrics“, praneša sciencedaily.com.

„Ankstesni tyrimai parodė, kad vaikai, kurie auga ūkiuose tarp gyvulių, turi net perpus mažesnį šansą susirgti astma. Tai mus paskatino nustatyti, koką įtaką tik šunų auginimas turi astmos atsiradimui. [...] Pasirodo, vaikams, kurie auga su šunimis, astmos susirgimų fiksuojama 15 proc. mažiau. Kadangi turėjome išsamius registro duomenis, galėjome išanalizuoti daug kitų faktorių, galinčių sukelti astmą. Pavyzdžiui, ar kuris iš tėvų serga ar yra sirgęs astma, gyvenamoji vietovė ir ten esantys rizikos faktoriai ir t. t. Todėl gauti duomenys yra tikslūs“, – sako Uppsala university profesorė Tove Fall.

Švedijoje kiekvienas gyventojas turi ID numerį. Kiekvienas apsilankymas pas gydytoją, priskirti vaistai ir t. t. yra fiksuojami nacionalinėse duomenų saugyklose. Esant reikalui, jas gali pasiekti ir analizuoti mokslininkai. Nuo 2001 m. Švedijoje pradėti registruoti ir šunų savininkai.

„Kol kas žinome tik faktą, kad vaikai, augę šeimose, kurios turi šunį ar šunų, rečiau serga astma, tačiau, kaip ir kodėl tai vyksta, kol kas pasakyti negalime. Todėl tyrimai bus tęsiami. Atsakymai į šiuos klausimus padės ne tik Švedijai, bet ir kitoms pasaulio šalims, gyvenančiomis panašiomis sąlygomis“, – sako Karolinska Institutet profesorė Catarina Almqvist Malmros.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt