Mokslas ir IT

2015.11.03 20:50

Pasirašytas keturių universitetų klasterio sukūrimo memorandumas

ELTA2015.11.03 20:50

Konstatuojant, kad atėjo laikas keisti aukštojo mokslo situaciją, sprendžiant realias ar dirbtinai sukurtas problemas, antradienį Kaune, Vytauto Didžiojo universitete (VDU), pasirašytas memorandumas dėl keturių universitetų klasterio sukūrimo.

Memorandumą savo parašais patvirtino VDU rektorius prof. Juozas Augutis, Klaipėdos universiteto (KU) rektorius prof. Eimutis Juzeliūnas, Šiaulių universiteto (ŠU) rektorius prof. Donatas Jurgutis ir Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) rektorius prof. Algirdas Gaižutis.

Prieš šio reikšmingo dokumento pasirašymą surengtoje spaudos konferencijoje VDU rektorius paaiškino, kas nulėmė apsisprendimą ir kokie klasterio tikslai.

„Akivaizdu, jog tiek, kiek dabar Lietuvoje yra aukštojo mokslo židinių, nebus įmanoma išlaikyti net ir padidinus aukštojo mokslo finansavimą. Pasinaudojant Lietuvos bei Europos Sąjungos lėšomis, per keletą metų vyko daugybė naujų statybų, sukaupta nemažai turto, tad dabar reikia jį kuo geriau panaudoti keliant studijų kokybę. Tai bus vienas iš naujojo klasterio tikslų“, – sakė prof. J. Augutis.

LEU rektoriaus A. Gaižučio teigimu, visų resursų negalima sukoncentruoti tik viename Lietuvos mieste, kokybiškų studijų prieinamumas jaunimui turi būti užtikrintas ir regionuose. O klasterio atsiradimas, anot jo, nusipelno ir solidaus vyriausybės finansinio parėmimo.

„Pastaruoju metu labai akcentuojamas universitetų konkurencingumas, tarsi jis savaime juos išvestų į aukštesnį lygį. Konkurencija gerai, bet kartu turi būti ir sąveika, sanglauda, siekis veikti pozityviai. Klasteris (jie išbandyti ir Europoje, ir Jungtinėse Amerikos valstijose) sudaro daugiau galimybių naudingai veikti, jei laikomasi nuoseklumo, bendrų pastangų kooperavimo“, – sakė prof. A. Gaižutis.

Spaudos konferencijoje pabrėžta, kad klasteris universitetų plėtros nevykdo, bet sustambina programas. O tai reiškia, kad dalis dėstytojų gali likti be darbo, tačiau, pasak prof. J. Augučio, VDU, taip pat ir kiti universitetai stengsis laisvus dėstytojus įtraukti į aktyvesnę mokslinę veiklą. Tuo pačiu dėstytojams, kurie tiesiogiai dirbs su studentais, sumažės darbo krūvis. O studentai galės rinktis specializuotas programas ir baigę bakalauro studijų pirmuosius du kursus, tarkime, Šiauliuose ar Klaipėdoje, studijas toliau galės tęsti Kaune ar Vilniuje.

Į klausimą, ar turės galimybę prie klasterio prisijungti kitos aukštosios mokyklos, kurios dabar tik iš šalies stebi šį prasidėjusį universitetų suartėjimo procesą, arba stengiasi pačios inicijuoti kitų klasterių atsiradimą, prof. J. Augutis atsakė, kad durys tam bus atviros.

„Mes visur deklaruojame, kad šis klasteris yra atviras. Ir jokio skirtumo, kada koks kitas universitetas į jį įsijungs. Dar galiu pridurti: nebūtinai jungtis turi visas universitetas. Galbūt iš pradžių jungsis tik viena programa ar jų grupės“, – sakė jis.

Pasirašius memorandumą, tokį žingsnį žengusius universitetus pasveikino švietimo ir mokslo viceministras dr. Rolandas Zuoza.

Po memorandumo pasirašymo prasidėjusioje konferencijoje apie aukštojo mokslo politikai tenkančius uždavinius, jos pokyčius ir dabarties bei ateities iššūkius pirmasis pranešimą perskaitė ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius.

„Kalbant apie aukštojo mokslo ateities viziją svarbu paminėti, jog žengiame į aukštųjų technologijų amžių, todėl specialistų rengimą reikia orientuoti į šiuo metu rinkoje konkurencingus gamtos, technologijų, inžinerijos ir matematikos mokslus. Šią dominantę palaiko verslas, investuotojai, tai patvirtina ir atliktos dvi didelės apimties analizės – aukštąjį mokslą įgijusių specialistų įsidarbinimo tyrimas ir Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) inicijuotas bei tarptautinių ekspertų atliktas Lietuvos mokslo potencialo tyrimas. – kalbėjo premjeras A. Butkevičius. – Gauti rezultatai parodė, kurie specialistai ypač paklausūs darbo rinkoje, o kurie – daugiausia socialinių ir humanitarinių mokslų atstovai – dažniausiai dirba kitus darbus, nereikalaujančius turimos kvalifikacijos“, – sakė vyriausybės vadovas.

Kalbėdamas LRT RADIJUI, premjeras A. Butkevičius sakė, kad universitetų susijungimas pagerintų aukštojo mokslo kokybę. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.