Mokslas ir IT

2015.11.02 17:47

Lietuvos padangėje – degantis meteoras

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2015.11.02 17:47

Šeštadienio vakarą Lietuvos padangėje buvo matomas žalios spalvos šviesulys, po savęs palikęs tokios pačios spalvos uodegą. Gamtos reiškinį matę liudininkai spėjo, kad tai – užsiliepsnojęs meteoras, tačiau mokslininkai tvirtina, jog danguje matytas kūnas yra gerokai didesnis.

Žalios spalvos blyksnį, trumpam nušvietusį dangų, Lietuvos gyventojai užfiksavo šeštadienį apie 9 valandą vakaro. Filmuota medžiaga greitai paplito internete. Kaip vėliau paaiškėjo, žaliai sužibęs dangaus kūnas buvo matomas ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos šalyse.

„Panašu, kad tai galėjo būti gal net kokio krepšinio kamuolio dydžio kosminis kūnas – meteoroidas, įskridęs į mūsų žemės atmosferą. Na, ir žinoma, kai tokie meteoroidai įskrenda į žemės atmosferą, jie skrieja paprastai nuo 20 iki 40 km per sekundę greičiu, užsidega ir mes matome tokias degimo pasekmes“, – aiškina VU Teorinės fizikos ir astronomijos instituto direktoriaus pavaduotoja habil. dr. Gražina Tautvaišienė.

Žalia kosminio kūno spalva, esą, nėra dažna – šį kartą ją nulemti galėjo didelis cheminio elemento magnio kiekis meteoroide. Pasak mokslininkų, kosminio kūno pasirodymas taip pat gali būti susijęs su kitu tą pačią naktį danguje stebėtu objektu.

„Būtent tą naktį astronomai stebėjo gana didelį asteroidą, priartėjusį prie žemės. Jis praskriejo netoli mėnulio ir buvo didelis, 600 metrų skersmens. Tai galėjo būti susiję ir su to asteroido praskridimu, tam tikra nuolaužėlė, kurią Lietuvos žmonės matė“, – teigia habil. dr. G. Tautvaišienė.

Nors meteorų pasirodymas padangėje yra ganėtinai dažnas reiškinys, didesni kūnai pastebimi kur kas rečiau – vos keletą kartų per metus. Pasak mokslininkų, per metus į žemės atmosferą įskrieja apie 15 tūkst. tonų įvairaus dydžio kosminių kūnų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.