Mokslas ir IT

2020.05.28 17:31

Kokios informacijos trokšta istorikai iš „Titanike“ esančio telegrafo

LRT.lt2020.05.28 17:31

Federalinis teisėjas nusprendė, kad galima nauja ekspedicija į 1912-aisiais nuskendusį garsųjį „Titaniką“. Šios ekspedicijos tikslas yra iškelti iš vandenyno dugno telegrafą, kuriuo laivo įgula išsiuntė pagalbos signalus, kai „Titanikas“ ėmė skęsti. Kompanija „RMS Titanic Inc.“ planuoja pasiųsti nuotoliniu būdu valdomą transporto priemonę į Marconi kajutę – patalpą, iš kurios operatoriai išsiuntė pagalbos signalus po to, kai laivas atsitrenkė į ledkalnį, rašo „Business Insider“. 

Teisėjas nusprendė, kad prietaisas turi pakankamai „istorinės, edukacinės, mokslinės ir kultūrinės vertės“, kad būtų patvirtinta ekspedicija.

„Jeigu ne radijas, pagalbos signalai nebūtų išsiųsti, niekas nebūtų išgyvenęs ir mes galbūt niekada nebūtume radę „Titaniko“, – sakė Brettonas Hunchakas, „RMS Titanic Inc.“ prezidentas.

Teismo nutartimi buvo panaikintas 2000 metais įsigaliojęs draudimas įmonei pjauti laivo korpusą. Tačiau dabar, praėjus 20 metų, nerimą kelia tai, kad jeigu ekspedicija neprasidės greitu metu, ji gali niekada neįvykti.

Kaip teigė B. Hunchakas, ironiška, tačiau laivas yra būtent toje vietoje, kur yra Marconi kajutė. Jų didžiausias rūpestis, kad aparatas labai greitai gali būti prarastas.

Komanda jau dabar ruošiasi misijai, kuri prasidės vėlyvą rugpjūtį arba rugsėjį, jeigu tik tai bus saugu atsižvelgiant į koronaviruso pandemiją.

Kaip išgelbėti telegrafą, esantį 3810 metrų po vandeniu

Bendrovė į laivą nusiųs nuotoliniu būdu kontroliuojamą transporto priemonę, kuri turės patekti į vietą, esančią virš taško, kur „Titanikas“ lūžo per pusę.

Įrenginys keliaus per laivą, kol suras Marconi kajutę, ją nufotografuos ir, pasinaudojęs specialiu įrankiu, paims telegrafą.

Tam, kad jį paimtų, robotui gali tekti prapjauti sau įėjimą į kajutę. Neseniai priimtas teismo sprendimas leidžia pašalinti laivo gabalą. Vis dėlto, B. Hunchakas pabrėžė, kad nepaisant to, misijos metu bus stengiamasi kiek įmanoma mažiau pažeisti „Titaniką“.

Marconi telegrafas ir kiti „Titanike“ esantys artefaktai

Tai nėra pirmoji „RMS Titanic Inc.“ ekspedicija gylyn į jūrą. Kompanija turi dužusių laivų gelbėjimo teises nuo 1980-ųjų. Per tą laiką ekspedicijų metu ji surinko daugiau nei 5000 plokštelių, natų, skrybėlių segių, laivo dekoracijų ir kitokių artefaktų.

Manoma, kad Marconi telegrafas galėtų suteikti naujos informacijos apie pranešimus, kuriuos „neskęstantis“ laivas „Titanikas“ išsiuntė ir gavo prieš atsitrenkdamas į ledkalnį, taip pat, kokie signalai buvo išsiųsti prieš jam nuskęstant. Ši katastrofa nusinešė 1500 žmonių gyvybes.

Kaip teigė B. Hunchakas, tai yra daiktas, kurį susigrąžinti iš laivo norėtų dauguma istorikų.

Parengė Patricija Kilminavičienė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt