Mokslas ir IT

2020.05.27 21:00

Nauja skrydžių į kosmosą era: kuo svarbi naujausia NASA misija

skrydis atšauktas dėl oro sąlygų, atnaujinta 00.11

Gegužės 27-osios popietę, 16 val. 33 min. vietos (23 val. 32 min. Lietuvos) laiku NASA astronautai Robertas Behnkenas ir Douglasas Hurley turėjo išskristi į kosmosą į Tarptautinę kosminę stotį (TKS). Tačiau prieš jiems pakylant, skrydis dėl oro sąlygų buvo atšauktas.

Jie turėjo pilotuoti „SpaceX“ erdvėlaivį „Crew Dragon“. Tai būtų buvęs ypatingas įvykis kosmoso tyrinėjimų istorijoje, pažymėjęs pirmąją komercinės bendrovės skrydžių pradžią.

Skrydis buvo atšauktas dėl nepalankių orų, per tiesioginę vaizdo transliaciją pranešė JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA) pareigūnai.

Naujas mėginimas paleisti raketą gali būti surengtas šeštadienį.

Iki tol, pilotai grįš į karantino režimą, praneša CNN.

R. Behnkenas ir D. Hurley turėjo išvykti iš paleidimo aikštelės, esančios Kennedy kosminiame centre Floridoje, rašo „Wired“. Iš tos pačios aikštelės išskrido ir „Apollo 11“ astronautai į mėnulį 1969-aisiais, iš čia taip pat pakilo ir erdvėlaivis 2011-aisiais. Tai buvo paskutinis kartas, kai Amerikos astronautai pakilo iš JAV, po to devynerius metus JAV astronautai į TKS būdavo skraidinami rusiškais erdvėlaiviais „Sojuz“.

„Tai vyksta vėliau nei dauguma žmonių tikėjosi, bet greičiausiai, kaip tik žmogiškai įmanoma“, – teigė Chadas Andersonas, „SpaceAngels“, investavusios į „SpaceX“ direktorius. „Jie konkuravo su „Boeing“, kas pirmas nuskraidins astronautus į kosminę stotį ir išsiveržė į priekį.“

Pasiruošimas skrydžiui

Astronautai laikėsi karantino nuo pat gegužės 13 dienos. Dviejų savaičių trukmės karantinas yra įprastas prieš skrendant į TKS, tačiau NASA ir „SpaceX“ ėmėsi papildomų apsaugos priemonių, kad įgula nenuskraidintų naujojo koronaviruso į kosmosą. Šios priemonės daugiausia apėmė socialinio atstumo laikymąsi per pratybas, personalui buvo įsakyta ne tik laikytis atstymo, bet taip pat matuoti temperatūrą bei vilkėti apsauginę aprangą.

Astronautai į pakilimo aikštelę atvyks likus 3 valandoms iki pakilimo. Juos atgabens baltas „Tesla Model X“ automobilis su senuoju NASA logotipu, atnaujintu dėl skrydžio. Pakilę liftu ir įlipę į kapsulę R. Behnkenas ir D. Hurley dar atliks sistemos patikrinimus, kad tvirtai žinotų, jog erdvėlaivis yra paruoštas skrydžiui. „SpaceX“ likus 45 minutėms iki skrydžio raketą „Falcon 9“, kuri gabens erdvėlaivį į TKS, pradės pildyti kuru.

Kai tik R. Behnkenas ir D. Hurley pakils, „Crew Dragon“ užtruks 19 valandų, kad nusigautų į TKS. Per tą laiką astronautai testuos kapsulės sistemas ir rinks duomenis, kad NASA vėliau galėtų patvirtinti, jog erdvėlaivis yra saugus žmonių skrydžiams. Kapsulė sukurta taip, kad jos skrydžiui nereikėtų žmogaus įsikišimo, tačiau yra atsarginis rankinis valdymas, kurį R. Behnkenas ir D. Hurley išbandys pakeliui į stotį.

D. Hurley dalyvavo ir paskutinėje misijoje į kosmosą. Pasak jo, erdvėlaivio kontrolės sistema labai pasikeitė nuo paskutiniojo karto. Anksčiau daug daugiau kontrolės buvo žmogaus rankose, nes tuo metu automatika dar nebuvo tokia patikima kaip dabar. Moderniuose orlaiviuose pilotams nedaug prireikia valdymo rankiniu būdu, panašiai bus ir su šiuo erdvėlaiviu. Įgula tik stebi erdvėlaivio skrydžio trajektoriją ir sistemų veikimą, tačiau neturi faktiškai prižiūrėti, kad jis skristų.

Gali tekti nukelti kitai dienai

Kai D. Hurley su įgula paskutinį kartą dalyvavo misijoje 2011-aisiais, į TKS jie nugabeno vėliavą. Kai astronautai stotį paliko, jis paliko įspėjimą, kad niekas vėliavos negrąžintų atgal į Žemę, kol nebus įvykdytas kitas skrydis iš Floridos. Kai D. Hurley ir R. Behnkenas atvyks į stotį, jie paims vėliavą ir grąžins ją atgal namo. Tačiau tai gali užtrukti iki 3,5 mėnesio, NASA kol kas dar nenusprendė, kiek laiko astronautai bus stotyje, kol grįš atgal. Maksimalus buvimo laikas stotyje yra 110 dienų.

Jeigu 16 val. 33 min. erdvėlaiviui išskristi nepavyks, skrydis bus perkeltas į kitą dieną. NASA turi ilgą reikalavimų sąrašą ir visi jie turi būti įvykdyti. Pavyzdžiui, turi būti atitinkamos oro sąlygos, jūra turi būti rami, kas reiškia, kad ramu turi būti ne tik Floridoje, bet ir visame Atlanto vandenyne.

Pasak CNN, jeigu bus blogos oro sąlygos, NASA perkels skrydį į gegužės 30 ir 31 dieną. Prognozės numato, kad trečiadienį oro sąlygos pageidaujamus lūkesčius atitiks 60 proc.

Apie 19.30 val Lietuvos laiku, NASA vadovas Jimas Bridenstine'as paskelbė, kad skrydžiui leidimas buvo duotas

Kuo svarbi ši misija?

Nuo pat 2011-ųjų visi NASA astronautai ir tarptauriniai partneriai į TKS skrisdavo su Rusijos „Sojuz“ kapsule. Toks susitarimas NASA kainuoja apie 80 milijonų dolerių už vieną vietą ir tai buvo vienintelis būdas, kaip savo astronautus nuskraidinti į stotį, rašo „The Verge“.

Tam, kad nebebūtų priklausoma nuo kitos šalies ir galėtų vėl grąžinti skrydžius į JAV, NASA pradėjo bendradarbiauti su privačia pramone. Šiam tikslui NASA 2014-aisiais sudarė kontraktus su „SpaceX“ ir „Boeing“ kompanijomis, kad šios sukurtų savo erdvėlaivius, galinčius astronautus nugabenti į kosminę stotį ir atgal. NASA sumokėjo „SpaceX“ 3,14 milijardo dolerių, kad išvystytų „Crew Dragon“, o „Boeing“ gavo 4,8 milijardo dolerių, kad sukonstruotų „CST-100 Starliner“.

Metams bėgant tarp šių dviejų kompanijų išsivystė intensyvi konkurencija. Abi bendrovės patyrė ne vieną techninį vėlavimą ir nesėkmę, bet galiausiai „SpaceX“ išsiveržė į priekį. Kai kompanijos erdvėlaivis pakils, „SpaceX“ įeis į istoriją kaip pirmoji privati kompanija išskraidinusi žmones į orbitą.

Tai, kad NASA kreipėsi į privačias kompanijas, jog šios sukurtų erdvėlaivį, buvo vertinama prieštaringai. Vis dėlto, kaip rašo CNN, buvo manoma, kad komercinės kompanijos gali padėti sumažinti išlaidas bei paskatinti naujoves, o NASA tuo tarpu turės daugiau laiko ir išteklių gilesniems Saulės sistemos tyrimams.

Ateities perspektyvos

Kai tik R. Behnkenas ir D. Hurley grįš į Žemę, NASA pradės planuoti kitus skrydžius, kurie turėtų tapti reguliariais – tokia ir yra komercinių erdvėlaivių programos esmė. „SpaceX“ ir NASA analizuos duomenis, surinktus per bandomąjį skrydį ir panaudos gautą informaciją reguliarių „Crew Dragon“ skrydžių į TKS patvirtinimui.

Tokiu atveju kita „SpaceX“ misija bus vos po poros mėnesių. Tada „Crew Dragon“ skris jau keturi astronautai: Victoras Gloveris, Mike’as Hopkinsas, Shannonas Walkeris bei Japonijos astronautas Soichi Noguchi. Tikimasi, kad į kosmosą jie išskris ankstyvą rudenį taip pažymėdami reguliarių skrydžių į TKS pradžią.

Raketos pakilimas gyvai: