Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.05.24 08:58

Svorio metimas ir sportas: kodėl reikia tinkamai pasirinkti paros laiką?

LRT.lt 2020.05.24 08:58

Rasti laiko sportui daugeliui mūsų gali būti nemenkas iššūkis, juk ne vienas esame bandę į perkrautą dienotvarkę įterpti trumpą prasibėgimą ar apsilankymą sporto klube. Tačiau tyrimai rodo, kad sportas veiksmingiausias tuomet, kai juo kasdien užsiimame tuo pačiu laiku. Kaip rašo „Science Alert“, tai yra režimas, už kurį jūsų organizmas jums atsidėkos.

2019 m. mokslininkų iš Browno Alperto medicinos mokyklos atliktas tyrimas parodė, kad visiškai nesvarbu, ar tekant saulei bėgiojate, ar jai leidžiantis važinėjatės dviračiu, nes norint numesti svorio, svarbiausia yra nuoseklumas.

Naudodamiesi 375 asmenų apklausos apie jų fizinį aktyvumą, siekiant numesti svorio, duomenimis, tyrėjai nustatė akivaizdžias sąsajas tarp vidutinio ar intensyvaus fizinio krūvio kasdien tuo pačiu metu ir laiko, praleisto sportuojant.

Apie pusę visų savanorių buvo linkę sportuoti ryte, prieš pradedant dienos darbus, o tai, remiantis ankstesniu tų pačių mokslininkų atliktu tyrimu, ir yra rekomenduojamas paros metas fiziniam aktyvumui.

Kasdien tuo pačiu laiku atliekamos mankštos nauda gali būti susijusi su tuo, kaip mes įsivaizduojame savo darbotvarkę.

Mes per daug nesusimąstome apie tuos darbus, kuriuos kiekvieną dieną darome tuo pačiu metu, pavyzdžiui, pasiimame vaikus iš mokyklos, vykstame į darbą, einame į susirinkimus.

Šis nesąmoningas veiksmų kartojimas psichologijoje vadinamas automatizmu ir jau yra įrodyta, kad jis labai svarbus, siekiant reguliariai palaikyti fizinį aktyvumą.

Sąmoningai mąstydami, kur čia įterpus greitą pasivaikščiojimą ar prasimankštinimą sporto klube, mes greičiausiai nukąsime keletą minučių, kurios galėjo būti skirtos sportui, neatsiduosime jam taip, kaip galėtume.

Paslaptis labai paprasta – svarbiausia susieti sportą su kokiu nors jau iš anksčiau egzistuojančiu protiniu „signalu“, su kuriuo, pavyzdžiui, siejate neišvengiamus susitikimus, tokiu atveju užsiimti šia veikla jums prireiks mažiau pastangų nei kaskart ją suplanuoti ir save motyvuoti.

Galite sėsti į 7 valandos traukinį, užsukti į šalia darbo esantį sporto klubą trumpai kardio treniruotei ir 9 valandą jau būti biure, pasirengę rytiniam susirinkimui. Jei jums sunku ryte, galite rinktis prasibėgimą po darbo.

Ėjimas pėsčiomis iki stotelės galbūt ir yra jūsų įprotis, tačiau jis nesiskaito. Atsitiktinis fizinis aktyvumas reikšmingas tik tada, jei priverčia širdį plakti kur kas greičiau nei įprastai.

„Kaskart sportuodami, esant toms pačioms sąsajoms, pavyzdžiui, tuo pačiu laiku ar toje pačioje vietoje, greičiau įtrauksite fizinį aktyvumą į savo dienos rutiną“, – rašo tyrėjai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi