Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.05.21 14:21

Mokslininkai surado centrą pelių smegenyse, kuris išjungia skausmą

LRT.lt 2020.05.21 14:21

Duke universiteto tyrėjų komanda nustatė pelių smegenų centrą, galintį kontroliuoti gyvūno skausmo pojūtį, rašo „Neuroscience News.com“.

Gana netikėtai šis smegenų centras skausmą išjungia, o ne įjungia. Be to, jis yra tokioje vietoje, kur vargu ar kas būtų galėjęs tikėtis rasti skausmo kontrolės centrą. Ši sritis aptikta vadinamajame migdole, kuris paprastai laikomas atsakingu už neigiamas emocijas ir reakcijas, nerimą.

„Žmonės tiki, kad yra kažkoks skausmo malšinimo centras, dėl to suveikia įvairios placebo priemonės, – teigia Medicinos mokyklos neurobiologijos profesorė Fan Wang. – Vienintelis klausimas – kur smegenyse galima rasti skausmą išjungiantį centrą.“

„Daugelio ankstesnių tyrimų dėmesio centre buvo skausmą įjungiantys smegenų centrai, – aiškina F. Wang. – Tačiau tiek smegenų sričių apdoroja skausmą, kad būtų tiesiog neįmanoma jas visas išjungti, norint jį numalšinti. O štai šis centras vienas pats gali padėti atsikratyti skausmo.“

Mokslininkai taip pat nustatė, kad bendroji nejautra suaktyvina tam tikrą centriniame migdole esančių slopinamųjų neuronų pogrupį, kurį jie pavadino CeAga neuronais. Pelių centrinis migdolas yra santykinai didesnis už žmonių, tačiau F. Wang teigimu, nėra priežasčių manyti, kad mūsų skausmo kontrolės sistema yra kitokia.

Suteikę pelėms nedidelį skausmą, tyrėjai sužymėjo visas šio pojūčio aktyvuojamas smegenų sritis. Jie nustatė, kad net 16 smegenų centrų, kurie, kaip žinoma, apdoroja jutiminius ar emocinius skausmo aspektus, yra slopinami CeAga poveikio.

„Skausmas yra sudėtinga smegenų reakcija, – sako F. Wang. – Ji apima sensorinę diskriminaciją, emocijas ir autonomines (nevalingas nervų sistemos) reakcijas. Skausmo gydymas, slopinant visus šiuos skirtingose srityse vykstančius smegenų procesus, yra labai sudėtingas uždavinys. Kur kas paprasčiau būtų suaktyvinti vieną mazgą, kuris į visus minėtus skausmo apdorojimo centrus natūraliai siunčia slopinamuosius signalus.“

Naudodami optogenetikos metodą, kuomet, pasitelkiant šviesą, suaktyvinama nedidelė smegenyse esančių ląstelių populiacija, mokslininkai nustatė, kad, suaktyvinus CeAga neuronus, galima visiškai „išjungti“ pelių veiksmus, kuriais jos reaguoja į nemalonią situaciją. Toks elgesys kaip letenėlių laižymas ar snukučio prausimas „visiškai liaudavosi“ tą akimirką, kai būdavo įjungiama skausmą malšinantį centrą suaktyvinanti šviesa.

Anot F. Wang, mokslininkai bandys išrasti vaistinius preparatus, kurie suaktyvintų šias ląsteles ir tokiu būdu numalšintų skausmą. Jie galėtų tapti ateities nuskausminamaisiais vaistais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi