LRT FAKTAI
Verslas; prekyba; veido kaukės; karantinas

Mokslas ir IT

2020.05.20 21:00

LRT FAKTAI. Kaukes ragina mesti, nes jos kenkia kvėpavimui – ką sako medikai?

Jurga Bakaitė, LRT.lt2020.05.20 21:00

Socialiniuose tinkluose plinta įrašas, kuriame kalbama apie medicininių kaukių žalą sveikatai. Kalbama ne tik apie tokius kaukių nešiojimo padarinius, kaip galvos svaigimas, bet net ir apie grėsmę nualpti ar pabloginti miego kokybę.

Kaukių neva sukeliami sutrikimai netgi pavadinami medicininiu terminu – hiperkapnija. LRT FAKTAI paklausė medikės, ką šis sutrikimas reiškia iš tikrųjų ir ar kaukių nešiojimas gali sukelti problemų.

Kaukės sutrikdys miegą ir sąmonę?

„Dažnas kaukių nešiojimas, pakartotinis iškvepiamo CO2 įkvėpimas sukelia HYPERCAPNIA“, – aiškinama įraše, kuriuo jau pasidalijo keli šimtai.

Įrašo autorius vardija, kad būtent didesnis anglies dvideginio įkvėpimas sukelia įvairius negalavimus: regėjimo, kvėpavimo ir klausos sutrikimus, raumenų spazmus, padidėjusį širdies ritmą bei kraujospūdį, prakaitavimą, mieguistumą ir miego sutrikimus, galvos skausmą. Kraštutiniu atveju neva gresia net prarasti sąmonę, nesiorientuoti aplinkoje arba patirti „lengvos formos narkozę“.

Po įrašu socialinio tinklo vartotojai piktinosi reikalavimu nešioti kaukes viešose vietose, kėlė klausimą, ar kaukių nešiojimas nesukels daugiau problemų, nei išspręs.

Gydytoja: tai sutrikimas, susijęs su lėtinėmis plaučių ligomis

Hiperkapnija, apie kurią kalba įrašo autoriai, yra išties egzistuojantis sutrikimas. Jo metu kraujyje ir audiniuose susikaupia anglies dvideginis – taip rašo „American Journal of Respiratory Cell and Molecular Biology“.

Respublikinės Kauno ligoninės Terapijos klinikos vadovė gydytoja pulmonologė Rūta Nutautienė sako, kad hiperkapnija lydi kitus su kvėpavimo takais susijusius susirgimus.

„Sergantiesiems lėtinėmis plaučių ligomis, iš kurių geriausiai žinoma yra lėtinė obstrukcinė plaučių liga, hiperkapnija yra puikiai žinoma būklė, dėl kurios pacientai yra tiriami, esant reikalui ir gydomi. Šiems pacientams yra teikiamos kiekvienu atveju individualios gydytojų rekomendacijos, kada kas gali būti pavojinga“, – sako gydytoja.

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga pažeidžia plaučius, tampa sunku kvėpuoti, prasideda dusulys.

Kaukių nešiojimo su šiuo sutrikimu gydytoja nesieja.

„Teigti, kad medicininės kaukės galėtų sukelti hiperkapniją, tikrai negaliu“, – sako R. Nutautienė.

Jaučiame fizinį diskomfortą

Po ankstesnio koronaviruso protrūkio – SARS pandemijos – mokslininkai tyrė būtent N95 tipo veido kaukių poveikį medikų sveikatai. Jie priėjo išvadą, kad kaukių dėvėjimas medikams išties sukėlė arba padidino galvos skausmus, tačiau atkreipė dėmesį, kad medikai kaukes paprastai dėvi daugiau nei 4 valandas, be jų, turi nešioti ir kitas apsaugos priemones: gobtuvus, akinius, dirba įsitempę. Kaukės, kurias dėvi medikai, taip pat yra labiau prigludusios prie veido.

R. Nutautienė sako, kad sveikiems žmonėms baimintis dėl kaukių žalos sveikatai nereikėtų, o nepatogumai nešiojant kaukę, anot jos, kyla dėl fizinio diskomforto.

„Visos medicininės priemonės prieš naudojimą yra išbandomos, vertinamas jų ne tik efektyvumas, bet, svarbiausia, saugumas, todėl nėra pagrindo manyti, kad tinkamai naudojamos kaukės galėtų sukelti sveikatos problemų sveikiems žmonėms“, – sako gydytoja pulmonologė.

Ji pataria atkreipti dėmesį, kad kaukės skiriasi, todėl, prieš jas naudojant, svarbu perskaityti pateikiamą informaciją.

Pseudomokslas

Nors hiperkapnija yra iš tikrųjų egzistuojantis sveikatos sutrikimas, kuriam būdingi simptomai, panašūs į socialiniuose tinkluose aprašomus, specialistai sako, kad kaukių nešiojimo su juo nereikėtų sieti, nes jis pasireiškia visų pirma plaučių ligomis sergantiems žmonėms. Vienas mokslinis tyrimas yra nustatęs, kad medicinos darbuotojai, dėvintys kaukes, iš tikrųjų kenčia galvos skausmą, tačiau taip pat atkreipia dėmesį, kad tai priklauso nuo kaukės nešiojimo laiko.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.