Mokslas ir IT

2020.05.15 13:37

Lenkijos mokslininkas sukūrė stalo žaidimą, kuriame žaidėjai kovoja su koronavirusu

Viso pasaulio mokslininkai kovoja su koronavirusu ir stengiasi sukurti vakciną. Tuo metu vienas Lenkijos neurobiologas sukūrė stalo žaidimą, kuriame žaidėjai gali prisidėti prie kovos su virusu, pasitelkdami žmogaus imuninę sistemą.

Virusai puola organizmą. Žaidimo lenta – tai žmogaus organizmas, raudoni žetonai – virusas. Ir jis greitai plinta atakuodamas ląsteles. Žaidėjai traukia situacijų korteles ir turi sustabdyti viruso plitimą.

Žinios. Rusijos vyriausybėje – jau keturi koronaviruso atvejai: užsikrėtė ir švietimo ministras

„Kiekvienas žaidėjas yra leukocitas. Jie turi veikti kartu, sugalvoti strategiją, planą, kaip įveikti virusą. Jie turi reaguoti greitai, nes virusas plinta ir užkrečia vis naujas ląsteles“, – sako žaidimo kūrėjas, mokslininkas Wojciech Glac.

Baltieji kraujo kūneliai atremia ataką ir spaudžia virusą. Žaidimą neurobiologas iš Gdansko universiteto sugalvojo, kai buvo nuobodu sėdėti namie per karantiną. Ir viskas sukosi tik apie koronavirusą.

„Žaidime nėra dabartinės padėties kortelės, nes norėjau, kad šis žaidimas būtų optimistiškas, nesusijęs su dabartimi. Taigi, žaidime yra universalių dalykų, tokių kaip nerimas ar gera nuotaika, tai kas dažnai turi įtakos mūsų imuninei sistemai, nesvarbu, kokia liga sergame“, – tvirtina mokslininkas.

Ir žaisti, pasak mokslininko, gali visi, nereikia specifinių žinių. O tikrovės žaidime nemažai. Jame dvidešimt vienas etapas, tiek kiek vidutiniškai gydomas virusas. Tiesa, laimėti jame sunkiau, nei realybėje įveikti virusą.


„Šiame žaidime organizamas miršta gerokai dažniau, nei realiame gyvenime mirštame nuo koronaviruso. Tam tikra prasme šis žaidimas pavojingesnis nei tikrasis virusas“, – tikina neurobiologas.

Tą įrodo ir biologijos mokytoja, žaidžianti kartu su draugu, neturinčiu nieko bendra su šiuo mokslu. Tiesa, ji sako kai kuriuos mokslinius terminus pakeitusi, kad būtų lengviau.

„Mūsų statistika tokia: viena pergalė. Taigi vienas pacientas išgyveno ir tris kartus pralaimėjome. Bet kova buvo nuožmi, pralaimėjome tik žaidimo pabaigoje“, – sako biologijos mokytoja Karolina Topa.

Autorius sako, kad žaidimas skirtas paaiškinti žmonėms, kas yra imuninė sistema ir ką daro virusai. Todėl žaidimą galima parsisiųsti nemokamai.