Mokslas ir IT

2020.05.15 10:40

Profesorius Virginijus Šikšnys atsakė į klausimą, kodėl koronavirusas žmogų nužudo, o šikšnosparnio ne

Patricija Kirilova, LRT.lt 2020.05.15 10:40

Biochemikas, fizinių mokslų daktaras, profesorius Virginijus Šikšnys nuotolinės spaudos konferencijos metu priminė, kas yra virusai ir iš kur jie atsiranda. Jis taip pat atsakė į klausimą, kodėl žmonėms šis virusas gali sukelti mirtį, o šiknšnosparniams – pirmiesiems koronaviruso šeimininkams – jis nepadaro nieko bloga.

Šikšnosparnių imuninė sistema yra kitokia

„Mokslo požiūriu šitas virusas ir pandemija yra priminimas mums, kad mes esame gamtos dalis. Ką mes, deja, truputį esame pamiršę. Kadangi esame gamtos dalis, mums galioja tie patys gamtos dėsniai. Gyvosios gamtos formos yra labai įvairios, bet jų tikslas yra vienas – išgyventi. O tai reiškia padauginti savo genus. Virusai yra viena iš gamtos įvairovės formų, parazitiniai organizmai, kurie gali išgyventi tik patekę į kitą organizmą, nes jie gali padauginti savo genus tik patekę į kitas ląsteles. Bakterijų virusai puola bakterijas, gyvūnų virusai puola gyvūnus. Jie veikia panašiai kaip teroristai, kurie užgrobia lėktuvą ir panaudoja jį savo tikslams“, – aiškino V. Šikšnys.

Profesorius teigė, jog virusų yra labai įvairių ir kiekvienas iš jų turi savo išgyvenimo strategiją. Dažniausiai jų galimybės pasidauginti išauga, kai prasiplečia šeimininkų ratas.

Pasak jo, koronavirusų, sukeliančių tokias ligas kaip SARS, MERS, COVID-19, šeimininkas yra šikšnosparnis. V. Šikšnys iškėlė klausimą – kodėl jie mus žudo, o šikšnosparnių ne. Pasirodo, kad šikšnosparnių imuninė sistema yra kitokia.

„Jų ląstelėse pastoviai yra didelė interferono koncentracija, kuris yra atsakas į viruso infekciją ir sukelia uždegimą, citokino audras, kurios dažnai nužudo žmones, kai juos užpuola virusai. Bet kodėl šikšnosparnių imuninė sistema ir atsakas į interferoną pasikeitė?

Atsakymas yra gana paprastas – šikšnosparnis turi kovoti su nuolatiniu uždegimu, kuris atsiranda dėl to, kad šikšnosparnis yra vienintelis skraidantis žinduolis, o skraidymas reikalauja labai daug energijos. Dėl to susidaro daug laisvųjų radikalų, kurie sukelia DNR pažeidimus, o tai sukelia šikšnosparnio organizme uždegimą. Kad to uždegimo nebūtų, evoliucijos eigoje šikšnosparnių imuninė sistema pakito taip, kad ji nesukelia tokio atsako ir tokio stipraus uždegimo“, – aiškino V. Šikšnys.

Anot profesoriaus, koronavirusas šikšnosparnyje surado idealią sistemą, gyvą laboratoriją, kuri jiems leidžia keistis ir jų neužmuša. Vienas virusas, peršokęs iš šikšnosparnio į žmogų, sukėlė COVID-19 infekciją, nes žmonių imuninė sistema yra kitokia šikšnosparnių.

Ateityje lauks kitos epidemijos ir nauji virusai

V. Šikšnys įvardijo, kad būtent ši infekcija labai gerai paplito todėl, kad virusas labai gerai limpa prie receptorių žmogaus ląstelėse, todėl efektyviai užkrečia žmones. Tokias savybes jis įgijo būtent šikšnosparnių kūne.

„Globaliu požiūriu, mūsų susidūrimas su COVID-19, išsivystė į pandemiją, kuri turi labai daug pasekmių tiek sveikatai, tiek ekonomikai. Bet mokslo požiūriu tai nieko naujo. Ateityje mūsų laukia nauji susidūrimai su naujais virusais, naujos epidemijos. Susidūrimas su koronavirusu, sukėlusiu COVID-19, yra tas mūsų mūšio laukas, kuriame mes turime išmokti pamokas, kurios kainuoja ir kainavo labai brangiai, kad kitą kartą būtume žymiai geriau pasiruošę“, – kalbėjo profesorius.

Jis pabrėžė, kad kol nėra vakcinos ir daugelis žmonių neturi imuniteto, reikia laikytis socialinio atstumo, vengti susibūrimo vietų, laikytis elementarių higienos reikalavimų. Reikia galvoti ne tik apie save, bet ir apie kitą žmogų, kuriam tai gali būti gyvybės ir mirties klausimas.

„Galbūt ir kaukės, kurių daugelis taip nemėgsta, po kurio laiko mums taps įprasta socialinė norma kaip Japonijoje, kur jos nieko, išskyrus atvykėlius, seniai nebestebina“, – sakė profesorius.