Mokslas ir IT

2020.05.14 20:22

Jaunus žmones koronavirusas paveikia neįprastai: tirpsta galūnės, ištinka insultai

Patricija Kilminavičienė, LRT.lt2020.05.14 20:22

Medikai turi įtarimų, kad koronavirusas tiesiogiai paveikia ne tik plaučius, bet ir kraujagysles. Susidarantys kraujo krešuliai net ir pačiose smulkiausiose kraujagyslėse sukelia insultus, kai kuriems žmonėms nutirpsta galūnės. JAV gydytojai teigia, kad pandemijos metu insultą patiriančių jaunų žmonių skaičius išaugo net 7 kartus.

Iš ryto atsikėlė su nutirpusiomis kojomis

Jaunas, 38 metų amžiaus pacientas jautėsi pakankamai gerai pirmasias 10 dienų po to, kai užsikrėtė COVID-19. Tokio amžiaus jis dar nepateko į aukštos rizikos žmonių grupę, kenčiančią nuo sudėtingų naujojo koronaviruso komplikacijų, rašo CNN.

Kaip teigė gydytojas Seanas Wengerteris, Vestčesterio medicinos centro Gerojo samariečio ligoninės kraujagyslių chirurgijos skyriaus vadovas.

Pacientas jautė lengvus kvėpavimo takų ligos simptomus, šiek tiek kosėjo, tačiau jautėsi gerai, todėl buvo namuose.

Viskas buvo gerai, kol vienas iš COVID-19 simptomų netikėtai smogė organizmui.
„Tuomet jis tiesiog pabudo su abiem kojomis nutirpusiomis, sušalusiomis ir tokiomis silpnomis, kad negalėjo vaikščioti“, – sakė S. Wengerteris.

Dėl koronaviruso gali atsirasti kraujo krešuliai

Vyras turėjo aortos akliuziją – didžiulį kraujo krešulį pagrindinėje kūno arterijoje, tiesiai virš tos vietos, kur ji pasidalina į dvi dalis, kad tiektų kraują į kiekvieną koją. Kraujas nepateko į kojas dėl krešulio, todėl jos ėmė badauti.

S. Wengerteris teigė, jog tai labai pavojingas reiškinys, galintis nužudyti tarp 20 ir 50 proc. pacientų. „Dažniausiai taip nenutinka būnant 38-erių“, – sakė jis.

Greita diagnozė ir chirurginė procedūra, kurios metu buvo atverta arterija ir pašalintas krešulys, pacientą išgelbėjo.

Medikai, gydantys koronaviruso pacientus, pastebi daug keistų ir gąsdinančių sindromų, įskaitant kraujo krešulius, susidarančius visame kūne, inkstų nepakankamumą, širdies uždegimą ir imuninės sistemos komplikacijas. Liga pasireiškia labai įvairiais būdais.

Organų sistemos pažeidimai

Sunkiais ligos atvejais, kai pasireiškia itin sunkūs simptomai, pacientui sunku kvėpuoti, paaiškėja, kad tai susiję su visos organų sistemos pažeidimais – visi kūno organai tiesiog nebeveikia. Tai taip pat gali būti susiję su vaikų imuninės sistemos atsaku.

Nors naujasis koronavirusas įvardijamas kaip kvėpavimo takus puolantis virusas, aišku, kad kai kuriems žmonėms jis paveikia visa organizmą. Patys akivaizdžiausi šios infekcijos simptomai yra būdingi visoms kvėpavimo takų ligoms: karščiavimas, plaučių uždegimas, kvėpavimo sutrikimai.

Tačiau panašu, kad virusas kai kuriuos organus veikia tiesiogiai. Viena didžiausių problemų, kad virusas puola kraujagysles, o tai sukelia nenormalų krešėjimą. Manoma, kad virusas sukuria vietinį uždegimą, kai jis puola kraujagysles tiesiogiai, dėl to susidaro krešuliai.
Kiti gydytojai taip pat pranešė, kad jauni pacientai patiria insultus, plaučių embolijas – randami kraujo krešuliai plaučiuose.

Patologai atranda mažyčius kraujo krešulius net ir pačioje mažiausiose kraujagyslėse, sako daktaras Orenas Friedmanas, besirūpinantis COVID-19 pacientais Los Andžele.

„Akivaizdu, kad kiekvienas organas mūsų kūne yra maitinamas kraujagyslių, todėl jeigu virusas jas paveikia, tikėtinas organų pažeidimas“, – sakė jis.

Sukelia mikroinsultus

Niujorko medikai aptiko neįprastą koronaviruso tendenciją: nedidelė grupė jaunų koronaviruso pacientų patyrė mikroinsultus, kuriuos sukėlė kraujo krešuliai, nukeliavę iki pat smegenų.
Prieš tai gydytojai aptikdavo nedaug pacientų iki 50 metų amžiaus, kurie patirdavo mikroinsultus. Tačiau prasidėjus koronaviruso pandemijai, tokių žmonių skaičius išaugo, rašo „Business insider“.

Teigiama, kad per dvi savaites jaunų pacientų, kuriuos ištiko mikroinsultas, skaičius išaugo septynis kartus. Taip pat pastebima, kad kai kurie iš sergančiųjų beveik neturi jokios lihos istorijos, o koronavirusas jiems pasireiškė vos pastebimais simptomais, o kai kuriais atvejais nepasireiškė niekaip.

Insultas yra staigus kraujo tiekimo nutraukimas, kai smegenis maitinanti kraujagyslė užkemšama krešuliu arba plyšta. Insulto metu dalis smegenų ląstelių žūsta, nes negauna pakankamai deguonies ir maisto medžiagų. Kaip rašo „Washington Post“, mikroinsultai dažniausiai nesukelia ilgalaikės žalos ir praeina per 24 valandas. Tačiau didesni insultai gali būti katastrofiški žmogaus sveikatai.

Tyrimai rodo, kad koronaviruso pacientai dažniausiai patiria sunkiausias ir mirtingiausias insulto formas. Pastebima, kad užsikemša didžiosios organizmo kraujagyslės, dėl to gali sunykti didelė dalis smegenų, atsakingų už judesius, kalbėjimą, sprendimų priėmimą vienu kartu, nes deguonį ir maistines medžiagas per kraują tiekia didžiosios arterijos.