Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.05.13 20:55

JAV perspėjo dėl Kinijos vykdomo vakcinų nuo COVID-19 kūrimo projektų šnipinėjimo

BNS 2020.05.13 20:55

JAV valdžia trečiadienį perspėjo šalies medikus ir mokslininkus, kad Kinijos remiami programišiai mėgino pavogti tyrimų rezultatus ir intelektinę nuosavybę, susijusią su vaistų ir vakcinos nuo koronavirusinės infekcijos COVID-19 kūrimu.

Šią ligą tiriančios organizacijos buvo įspėtos dėl „galimų Kinijos Liaudies Respublikos atakų ir tinklams keliamo pavojaus“, rašoma bendrame Federalinio tyrimų biuro (FTB) ir Kibernetinio saugumo ir infrastruktūros saugumo agentūros pareiškime.

„Buvo pastebėta, kad šie veikėjai mėgino nustatyti ir neteisėtai išgauti iš tinklų bei COVID-19 tyrimuose dalyvaujančių darbuotojų vertingos intelektinės nuosavybės ir duomenų apie visuomenės sveikatą, susijusių su vakcinomis, gydymu ir testavimu“, – pažymėjo institucijos.

„Kinijos pastangos taikytis į šiuos sektorius kelia didelę grėsmę mūsų valstybės atsakui į COVID-19“, – pabrėžė jos.

Abi agentūros nepagrindė Pekinui išsakytų kaltinimų jokiais įrodymais ar pavyzdžiais.

Tačiau jos paragino „visas organizacijas, atliekančias tyrimus šiose srityse, skirti ypatingą dėmesį kibernetiniam saugumui ir vidaus grėsmių [prevencijos] praktikai, siekiant užkirsti kelią su COVID-19 susijusios medžiagos slaptai peržiūrai ar vogimui.“

Pirmadienį JAV žiniasklaida pranešė, kad FTB buvo pasirengęs paskelbti perspėjimą apie įsilaužimo į vakcinas kuriančių organizacijų sistemas pavojų.

Paklaustas apie ruošiamą ataskaitą, amerikiečių prezidentas Donaldas Trumpas atsakė: „Kas dar nauja, kalbant apie Kiniją? Kas dar nauja? Pasakykit man. Nesu patenkintas Kinija.“

„Labai atidžiai ją stebime“, – pabrėžė valstybės vadovas.

Tuo metu Užsienio reikalų ministerijos Pekine atstovas Zhao Lijianas pirmadienį tokius kaltinimus atmetė. Anot jo, Kinija griežtai priešinasi bet kokioms kibernetinėms atakoms.

„Mes pirmaujame pasaulyje, kalbant apie COVID-19 gydymo būdų ir vakcinų tyrimų sritį. Amoralu pulti Kiniją gandais ir šmeižtu, nepateikiant jokių įrodymų“, – pareiškė Zhao Lijianas.

JAV agentūrų perspėjimas nuskambėjo, dešimtims kompanijų, institutų ir šalių skubant sukurti vakcinas, turinčias sustabdyti jau mažiausiai 292 tūkst. gyvybių pareikalavusio koronaviruso plitimą.

Dar daugiau organizacijų tiria užsikrėtusių pacientų gydymo būdus. Šiuo metu nėra jokio vaisto, kurio veiksmingumas būtų įrodytas.

Prieš vėliausią perspėjimą pasirodė virtinė įspėjimų ir pranešimų apie numanomą Irano, Šiaurės Korėjos, Rusijos ir Kinijos vyriausybių remiamų programišių žalingą veiklą, susijusią su koronaviruso pandemija – nuo melagingų naujienų skleidimo iki medikų ir mokslo institucijų tinklų atakų.

Praėjusią savaitę Londonas ir Vašingtonas bendru pareiškimu perspėjo apie dažnėjančias kibernetines atakas prieš medicinos specialistus, atsakingus už atsaką į pandemiją. Pranešime teigiama, kad šios atakos vykdomos organizuoto nusikalstamumo organizacijų, „dažnai siejamų su kitais valstybiniais subjektais“.

Britų Nacionalinis kibernetinio saugumo centras ir JAV Kibernetinio saugumo ir infrastruktūros saugumo agentūra pareiškė atpažinę pastangas įsibrauti į sveikatos apsaugos institucijų ir medicinos tyrimų organizacijų sistemas, naudojant daugelį plačiai paplitusių slaptažodžių,

Pirmadienį pranešęs apie laukiamą FTB perspėjimą, laikraštis „The New York Times“ rašė, kad šis pareiškimas gali tapti įžanga į oficialiai sankcionuotas kibernetines kontratakas, kurias galėtų surengti tokios institucijos kaip Pentagonas ir Nacionalinio saugumo agentūra (NSA).

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą