Mokslas ir IT

2020.05.07 16:13

„Facebook“ pašalino šimtus melą skleidusių paskyrų: susiejo su Rusija, Sakartvelu ir Iranu

„Facebook“ pašalino šimtus socialinės žiniasklaidos paskyrų (daugiau kaip pusė jų siejama su Rusija, Iranu ir Sakartvelu) po to, kai paaiškėjo, kad jos priklauso įtakos kampanijas vykdantiems tinklams.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Apie tai socialinis tinklas paskelbė gegužės 5 d., teigdamas, kad paskyros buvo uždarytos balandžio mėnesį, valant iš socialinio tinklo klaidinančią informaciją skleidžiančias ir suklastotas paskyras, kurių tikslas sutrikdyti rinkimus ar visuomenę apskritai.

Kalifornijoje įsikūrusio socialinės žiniasklaidos giganto teigimu, suspenduotos paskyros aktyviai veikė tiek „Facebook“, tiek ir „Instagram“ ir buvo siejamos su aštuoniais tinklais.

Rusijoje ir Irane įsikūrę tinklai platino tarptautinio pobūdžio turinį, tuo tarpu du su Sakartvelu siejami tinkai, taip pat du tinklai Jungtinėse Valstijose ir po vieną Mauritanijoje ir Birmoje (dar žinomoje Mianmaro pavadinimu) daugiau dėmesio skyrė šalių vidaus auditorijai.

Visi šie tinklai buvo sukurti dar iki COVID-19 pandemijos, tačiau bendrovės teigimu, buvo nustatyta, kad juos administruojantys asmenys „oportunistiškai“ bandė pasinaudoti su koronavirusu susijusias įrašais, kad pritrauktų kuo daugiau skaitytojų ir užsitikrintų didesnę sekėjų auditoriją.

„Žinome, kad kitus suklaidinti norintys asmenys, nesvarbu, ar tai būti fišingas, sukčiavimas ar įtakos kampanijos, bando pasinaudoti krizėmis, kad įgyvendintų savo tikslus. Koronaviruso pandemija nėra jokia išimtis,“ – rašoma „Facebook“ pranešime spaudai.

„Facebook“ atstovai teigia, kad tyrimo metu nustatyta, jog Irane įsikūrusio tinklo veikla gali būti siejama su nacionaliniu Irano Islamo Respublikos transliuotoju (IRIB). Irane inicijuota veikla apėmė ne vieną šalį, tarp kurių ir Jungtinės Valstijos, Jungtinė Karalystė bei net keletas Afrikos valstybių.

Rusijos tinklo veikla siejama su asmenimis Rusijoje, Ukrainos Donbaso regione ir dviem žiniasklaidos organizacijomis Rusijos aneksuotame Kryme – „NewsFront“ ir „SouthFront“. Tikslinė tinklo auditorija buvo už Rusijos ribų, todėl pranešimai skelbti ir įvairiomis kitomis kalbomis, įskaitant vengrų, serbų, kartvelų bei persų.

„Facebook“ atstovų teigimu, Sakartvele veikusių tinklų veikla siejama su šioje šalyje įsikūrusia žiniasklaidos bendrove „Espersona“, kurią „Facebook“ taip pat uždraudė. Kitas tinklas siejamas su politinei partijai „Vieningasis nacionalinis judėjimas“ priklausančiais asmenimis.

JAV įsikūrę tinklai siejami su „QAnon“ – kraštutinės dešinės konspiracine teorija, platinama tarp prezidento Donaldo Trumpo rėmėjų.

„Facebook“ pirmą kartą ėmėsi veiksmų prieš „QAnon“, kuriai pavyko prasiskverbti į pagrindinę JAV politiką. Šios teorijos propaguotojai skleidžia pagrindo neturinčius gandus neva D. Trumpas kovoja slaptą karą su JAV vyriausybėje įsitvirtinusiais priešais, kurių tikslas yra nuversti prezidentą.

Nemažai įtakos šios srovės išpopuliarėjimui turėjo ir tai, kad D. Trumpas savo „Twitter“ paskyroje yra pasidalinęs kelių „QAnon“ sekėjų mintimis, nemažai jų dalyvavo ir prezidento rinkiminės kampanijos susibūrimuose.

„Facebook“ taip pat pašalino ir keletą su VDARE siejamų paskyrų, per kurias buvo platinamas organizacijai būdingas prieš imigrantus nukreiptas turinys.