Mokslas ir IT

2020.05.06 07:40

Lietuvos mokslininkė skeptiškai vertina Trumpo žodžius apie „greitą vakciną“: tai gali užtrukti iki 1,5 metų

LRT RADIJAS, LRT.lt2020.05.06 07:40

Pasaulinės pandemijos metu ne vienam kyla klausimas, kaip su koronaviruso iššūkiu gyvensime ateityje. VU Gyvybės mokslų centro profesorė Aurelija Žvirblienė sako, kad greitai atsirandančios vakcinos tikėtis dar nereikėtų, ji su skeptiškumu įvertino JAV prezidento Donaldo Trumpo kalbas, kad mokslininkai šį klausimą galėtų išspręsti dar iki šių metų pabaigos.

Kaip LRT RADIJUI sakė VU Gyvybės mokslų centro profesorė Aurelija Žvirblienė, pasaulyje šiuo metu yra apie 120 mokslinių grupių, kurie aktyviai ieško koronaviruso įveikimo sprendimų, tačiau vykstantis procesas yra ilgas, o Lietuvos indėlį taip pat galima jausti.

„Lietuvos moksliniai pajėgumai molekulinės biologijos ir biotechnologijos srityje yra dideli, esame stipresni nei Latvija ar Estija. Potencialas yra didelis, tačiau klausimas kitas, ar tikrai Lietuvoje galima pradėti kurti vakcinas nuo koronaviruso, kai visas pasaulis jau tą daro. Žinome, kad yra apie 120 mokslinių grupių, kurios tą daro. Ko gero, nebūtų labai tikslingą dabar ir mums varžytis ir sakyti, jog mes kažką kuriame, tačiau tyrimus atlikti, tirti imuninį atsaką, žinoma, Lietuva turi tam pajėgumų padaryti“, – LRT RADIJUI sakė mokslininkė.

Pasak A. Žvirblienės, šiuo metu Lietuvos mokslininkai jau yra sukūrę didelį įdirbį kuriant virusų diagnostikos sistemas bei komponentus, o mūsų šalis tikrai nėra nuošalyje ir lenkia savo kaimynes šiuo moksliniu klausimu.

„Mūsų mokslininkai yra į tai labai aktyviai įsijungę. Lietuvos mokslininkai turi labai didelį įdirbį kuriant rekombinacinius viruso antigenus, tai yra viruso komponentus, kurie yra kuriami genų inžinerijos metodais. Šiuo metu yra kuriame naujo koronaviruso antigenai. Įdirbis tikrai yra, pateikti bendri projektai. Nėra taip, kad Lietuva sėdi kažkur nuošalyje ir laukia, Lietuva tikrai aktyviai dirba šioje srityje“, – sakė A. Žvirblienė.

Mokslininkės teigimu, didžiausias, o kartu ir brangiausias resursas vakcinos sukūrime – laikas, kuomet reikia atlikti klinikinius tyrimus, vėliau laukti, kaip vieni ar kiti komponentai reaguoja į virusą, o tai užimą itin daug laiko.

„Reikia suprasti, kad vakcinos sukūrimo procesas yra be galo brangus. Jau šiuo metu vakcinų kandidatų yra virš 100 sukurta, vadinasi, tie, kurie yra perspektyviausi, jie turės būti išbandyti klinikiniuose tyrimuose. Būtent pastarieji ir yra brangiausia šio tyrimo dalis, nes technologiškai nėra sudėtingai sukurti vakcinos komponentus. <..> Lietuviai taip pat kuria vakcinos komponentus, nes tie patys komponentai, kurie tinka diagnostikai, gali tikti ir vakcinos kandidatūrai“, – sakė mokslininkė, pridūrusi, kad tai labai brangus ir sudėtingas procesas.

Anot A. Žvirblienės, kol kas sunku pasakyti, kad būtų galima tikėtis efektyvios vakcinos, kuri pažabotų koronavirusą. Mokslininkės manymu, tai optimistišku scenarijumi tai galėtų užtrukti iki metų ar pusantrų. A. Žvirblienė skeptiškai vertina D. Trumpo žodžius, kad vakcina galėtų atsirasti dar šių metų pabaigoje, mokslininkės manymu, tai pernelyg optimistiška.

„Tai užtrunka daug laiko, mes girdėjome, kaip JAV prezidentas pareiškė, kad iki metų pabaigos ta vakcina bus sukurta. Aš nesu tokia entuziastinga, taip pat ir daugelis ekspertų sako, kad mažiausiai metai ar pusantrų yra reikalingi tam, kad praeitų sudėtingi klinikinių tyrimų procesai, pradedant nuo keliasdešimt žmonių ir baigiant keliais tūkstančiais. <...> Tai užtrunka ir niekaip tų procesų negali pagreitinti, nes reikia žiūrėti, kiek laiko ta vakcina apsaugo, nes nebūtų naudos, jei vakcina apsaugotų 3 mėnesius“, – sakė mokslininkė.

Anot A. Žvirblienės, tikėtina, kad sukūrus vakciną, ji būtų efektyvi, nes kol kas nepastebėta viruso mutacijų, todėl vakcinuotis kiekvieną sezoną galbūt ir netektų.

„Šiuo metu tyrimai yra pirmoje klinikinių tyrimų stadijoje, atsirado savanorių, kurie sutiko išbandyti tą vakciną. Norint įvertinti, kiek ta vakcina efektyviai veiks, reikia išlaukti, todėl tai užtrunka“, – apie ilgą tyrimų poveikį sakė mokslininkė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.