Mokslas ir IT

2020.05.05 15:26

JAV puola „širšės žudikės“: įgėlimu gali suleisti tiek nuodų, kiek ir gyvatė

LRT.lt2020.05.05 15:26

Pastebėjus Azijos gigantiškąją širšę, pasigirdo nuogąstavimų, kad šis klastingas vabzdys gali įsikurti Jungtinėse Valstijose ir sunaikinti bičių populiaciją, rašo „The New York Times“.

Dešimtmečius bitininkyste užsiimantis Tedas McFallas nieko panašaus iki šiol nebuvo matęs.

Lapkričio mėnesį nuvažiavęs patikrinti kelių šalia Kusterio, Vašingtono valstijoje, laikomų avilių, dar pro mašinos langą vyras pastebėjo ant žemės besivoliojančius bičių kūnus. Atidžiau apžiūrėjęs radinį, jis aptiko krūvelę bičių priešais avilį ir dar daugiau nužudytų jų šeimos narių pačiame avilyje – tūkstančių tūkstančiai bičių su nuo kūnų nutrauktomis galvomis, o skerdynių kaltininkas neaiškus.

„Nesuvokiau, kas galėjo taip pasielgti,“ – pasakoja T. McFallas.

Tik vėliau jam kilo įtarimas, kad bites galėjo išžudyti vabzdžiai, kuriuos kai kurie mokslininkai tiesiog vadina „širšėmis žudikėmis“.

Azijos gigantiškosios širšės, kurių motinėlės užauga iki 5 cm ilgio, gali pasinaudoti smailiais ryklio peleko formos viršutiniais žandikauliais ir vos per keletą valandų išskersti visą bičių avilį, nutraukant jo gyventojams galvas ir pasišalinant su jaunikliams maitinti reikalingomis bičių krūtinėlėmis. Didesniems taikiniams įveikti širšės naudoja veiksmingus nuodus ir geluonį, kurio ilgio užtenka bitininko kostiumui pradurti ir kuris į aukos kūną, liudininkų teigimu, sminga it įkaitintas geležinis smaigas.

Japonijoje šios širšės kasmet pražudo iki 50 žmonių. Dabar gi jos pirmą kartą pastebėtos Jungtinėse Valstijose.

T. McFallas nėra iki galo įsitikinęs, kad jo avilyje pasidarbavo Azijos gigantiškosios širšės, tačiau praėjusį rudenį du tokie vabzdžiai grobuonys buvo aptikti šiaurės vakariniame Vašingtono valstijos pakraštyje, vos keliomis myliomis šiauriau nei jo valdos. Tai buvo pirmasis Azijinių gigantiškųjų širšių stebėjimas Jungtinėse Valstijose.

Nuo tada mokslininkai visomis išgalėmis medžioja šias širšes, baimindamiesi, kad invazinė rūšis gali išnaikinti bičių populiaciją Jungtinėse Valstijose ir taip išplisti, kad nebeliks jokios vilties jas išnaikinti.

Širšė išsiskiria ne vien įspūdingu dydžiu, bet ir savita išvaizda: karikatūriškai nuožmiu snukiu ir lašo formos akimis, primenančiomis Žmogaus Voro akis, tigro kailio raštą imituojančiais oranžiniais ir juodais dryžiais, dengiančiais visą kūną, ir plačiais, į nedidelį laumžirgį panašiais sparnais.

Vašingtono valstijos žemės ūkio departamento entomologas Chrisas Looney teigė, kad iš karto buvo aišku, jog valstija susiduria su rimta problema, tačiau aptikus vos du vabzdžius ir artėjant žiemai, buvo neįmanoma pasakyti, kiek tvirtai vabzdys šiose vietose jau yra įsikūręs.

Anot Japonijos Kioto Sangyo universiteto mokslininko Jun-ichi Takahashi, ši rūšis užsitarnavo „širšių žudikių“ pravardę dėl to, kad agresyviai nusiteikusios vabzdžių grupės atakos metu aukai gali būti sušvirkščiama tiek pat nuodų, kiek ir įkandus nuodingai gyvatei – keletas įkandimų paeiliui gali baigtis mirtimi.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt