Mokslas ir IT

2020.05.06 12:57

Mokslininkai aptiko mikrobą, kuris galėtų sustabdyti maliariją

LRT.lt2020.05.06 12:57

Mokslininkai atrado mikrobą, galintį apsaugoti uodus nuo užsikrėtimo maliarija, rašo BBC. Tyrėjų komanda, dirbanti Kenijoje ir Didžiojoje Britanijoje sako, kad rado daug potencialo turintį būdą, kaip kontroliuoti ligą.

Maliarija plinta per užkrėstų uodų įkandimus, todėl apsaugant uodus tuo pačiu galima apsaugoti ir žmones.

Tyrėjai šiuo metu aiškinasi, ar gali paleisti užkrėstus uodus į gamtą, ar turėtų pasitelkti sporas slopinant ligą.

Maliariją naikinantis mikrobas, vadinamas Mikrosporidija MB buvo atrastas tiriant uodus ant Viktorijos ežero, esančio Kenijoje. Šis mikrobas gyvena vabzdžių žarnyne ir ant lytinių organų.

Tyrėjai nerado nė vieno uodo, turinčio šį mikrobą ir tuo pačiu nešiojančio maliarijos virusą. Laboratoriniai eksperimentai, publikuoti „Nature Communications“ žurnale, patvirtino, jog mikrobas suteikė uodams apsaugą.

Mikrosporidijos yra grybeliai, arba bent jau glaudžiai su jais susiję, daugiausia parazitai. Tačiau ši nauja rūšis gali būti naudinga uodams, ji buvo natūraliai aptikta maždaug 5 proc. tirtų vabzdžių.

Koks didelis tai atradimas?

Jeremy Herrenas iš Tarptautinio vabzdžių fiziologijos ir ekologijos centro BBC teigė, jog iki šiol turimi duomenys rodo, kad mikrobas 100 proc. apsaugo nuo maliarijos viruso. Jis mano, jog tai yra didelis proveržis.

Kiekvienais metais nuo maliarijos žūsta 400 tūkst. žmonių, daugiausia vaikų iki penkerių metų amžiaus. Nors stabdyti ligos plitimą padėjo ant lovų kabinami tinkleliai ir insekticidai, kuriais purškiami namai, pastaraisiais metais šio priemonės prarado savo veiksmingumą. Plačiai sutariama, kad maliarijai įveikti reikalingi nauji metodai.

Apie naująjį atradimą dar trūksta detalių ir išsamesnių žinių, tačiau manoma, kad Mikrosporidija MB gali paruošti uodo imuninę sistemą, jog ši pajėgtų kovoti su virusu. Taip pat gali būti ir taip, jog mikrobo buvimas vabzdyje gali turėti įtakos uodo metabolizmui, dėl ko jis pasidaro nebetinkamas maliarijos virusui.

Panašu, kad Mikrosporidija MB vabzdžio organizme gali išbūti visą jo gyvenimą. Tai gali lemti, jog antimaliarinis poveikis galėtų būti ilgalaikis.

Parengė Patricija Kilminavičienė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.