Mokslas ir IT

2015.10.27 11:29

Lietuvoje lankysis CERN vadovas

LRT.lt2015.10.27 11:29

Lietuvoje lankysis CERN Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijos generalinis direktorius Rolfas-Dieteris Heueris. Vizito metu bus tariamasi dėl tolesnio Lietuvos ir CERN bendradarbiavimo galimybių, rašoma pranešime spaudai.

CERN vadovas susitiks su prezidente, Seimo, vyriausybės, universitetų ir verslo atstovais. Švietimo ministrė A. Pitrėnienė susitikime su CERN generaliniu direktoriumi R. D. Heueriu aptars bendradarbiavimą švietimo, mokytojų kvalifikacijos tobulinimo  bei kitose srityse.

Netoli Ženevos veikiančiame CERN centre įsikūrusi didžiausia pasaulyje dalelių fizikos laboratorija, čia įrengtas Didysis hadronų greitintuvas. Pasitelkdama pasaulyje galingiausius įrenginius, tarptautinė mokslininkų komanda siekia atsakyti į fundamentaliausius ir sudėtingiausius fizikos klausimus: kas yra „tamsioji materija“, kokia medžiaga sudarė Visatą Didžiojo sprogimo metu, kodėl egzistuoja gravitacija ir pan.

Centras ne tik atlieka priešakinius mokslo eksperimentus, bet ir prisideda ir prie technikos progreso. Būtent CERN buvo sukurtas internetas. Šiuo metu CERN veikiantis tinklynas, prie kurio praktiką atlikti turi galimybę ir informacinių technologijų studentai iš Lietuvos, – viena pajėgiausių skaičiavimo sistemų pasaulyje.

Lietuvos vyriausybės bendradarbiavimas su CERN prasidėjo 2004 metais, kai buvo pasirašytas susitarimas dėl Lietuvos institucijų dalyvavimo CERN atliekamuose didelių energijų dalelių fizikos bandymuose. Lietuvos mokslininkai bendradarbiavimą su CERN pradėjo dar anksčiau, 1993 m. Puslaidininkių fizikos instituto mokslininkai buvo pakviesti prisidėti prie CERN vykdomų mokslinių tyrimų. Nuo 2001 m. Vilniaus universitetas ir kelios Lietuvos įmonės buvo pakviesti bendradarbiauti kuriant radiacijos jutiklius bei specialiai CERN sukonstravo prietaisą, tikrinantį įrangos radiaciją.

Pastaraisiais metais Lietuvos ir CERN bendradarbiavimas ypač sustiprėjo. 2014 m. rugsėjo 26 d. Vilniuje atnaujintas bendradarbiavimo susitarimas  dėl Lietuvos dalyvavimo CERN mokslo programoje. Šia proga CERN generalinis direktorius pabrėžė, kad Lietuva turi puikią mokslo infrastruktūrą ir žmogiškuosius resursus.

Lietuva turi bendradarbiavimo su CERN potencialą ne tik fizikos ir informatikos bei švietimo, bet ir pramonės bei medicinos srityse. CERN projektuose kasmet dalyvauja keliolika Lietuvos mokslininkų ir tyrėjų bei apie dešimtį studentų, kurie parsiveža į Lietuvą naujas žinias, mokslinius kontaktus, įgytą kvalifikaciją. Į CERN susipažinti su moderniausia fizikos srities įranga vyksta mūsų šalies fizikos mokytojai.

Planuojama, kad 2016 m. vasario mėnesį į Lietuvą CERN atveš didelę atliekamus tyrimus pristatančią ir mokslinius pasiekimus populiarinančią parodą. Parodoje būtų demonstruojamas interaktyvus Didžiojo hadronų greitintuvo tunelis, galima būtų žaisti „protonų futbolą“ ir patirti Higgso efektą kūnu valdant ekraną. Tai unikali galimybė su naujausiais mokslo ir technologijų laimėjimais supažindinti visuomenę ir jais sudominti jaunąją kartą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt