Mokslas ir IT

2015.10.21 14:29

Nustatyta, kaip žmones veikia „mirties kvapas“

LRT.lt2015.10.21 14:29

Kento universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkai nustatė, kad žmonės, kaip ir gyvūnai, pavojų gali atpažinti ir iš tam tikrų kvapų.  

Anot dr. Arnaudo Wismano, putrescinas arba „mirties kvapas“ (chemikalas, išsiskiriantis, pavyzdžiui, lavono puvimo procese) išprovokuoja vadinamą ūminę reakciją į stresą.

Eksperimento dalyviai, jiems žinant arba nežinant, buvo veikiami putrescino. Rezultatai, kurie buvo publikuoti žurnale „Frontiers in Psychology“, parodė, kad šis chemikalas veikia kaip signalas, kuris išprovokuoja reakciją į pavojingą situaciją.

Nustatyta, kad net itin trumpas šios medžiagos poveikis stipriai sužadina budrumą ir žmogaus organizmą paruošia arba trauktis, arba stoti į kovą, jeigu pasitraukimas būtų neįmanomas (ši reakcija anglų kalboje dar vadinama „fight-or-flight“).

A. Wismano žodžiais, tokia organizmo reakcija į tam tikrą cheminį darinį, įrodo, jog ir kvapas žmogų gali įspėti apie pavojų. Jis taip pat priduria, kad šis tyrimas yra vienas pirmųjų istorijoje, parodančių tokią aiškią reakciją į kvapą.

A. Wismanas su komanda toliau žada dirbti tam, kad nustatytų, kuri tiksliai smegenų dalis yra atsakinga už reakciją į putresciną.