Mokslas ir IT

2020.05.04 13:00

Mokslininkai susiejo vitamino D trūkumą su mirtimis nuo koronaviruso

LRT.lt 2020.05.04 13:00

Remiantis naujais tyrimais, vitaminas, kurį paprastai gamina saulės veikiamos odos ląstelės, gali atlikti svarbų vaidmenį užkertant kelią mirčiai nuo koronaviruso, praneša „Science Alert“.

Preliminarūs dar nerecenzuoto tyrimo, kurį atliko Karalienės Elžbietos ligoninės patikos fondo ir Rytų Anglijos universiteto mokslininkai, rezultatai susiejo žemą vitamino D kiekį su COVID-19 mirštamumo statistika Europoje.

Šis tyrimas vertas dėmesio dėl to, kad tai gali būti koronaviruso dėlionės detalė, įrodanti, jog gyvenimo būdas, sveikata ir ligos yra glaudžiai tarpusavyje susiję dalykai.

Tačiau taip pat svarbu suprasti, kad interpretuoti tokius tyrimus reikia kaip dalį didesnių mokslinių diskusijų. Tai reiškia, jog dar per anksti teikti tikslias rekomendacijas ir pulti gerti maisto papildus be papildomų tyrimų.

Tyrėjai išanalizavo turimą literatūrą ir duomenis apie tai, kiek vidutiniškai žmonės turi sukaupę vitamino D atsargų savo organizme. Buvo analizuojami 20 Europos šalių duomenys, tuomet jie buvo lyginami su mirčių nuo COVID-19 skaičiumi kiekvienoje šalyje.

Paaiškėjo, kad labiausiai pažeidžiami nuo koronaviruso buvo tie žmonės, kurie turėjo didžiausią vitamino D trūkumą. Tačiau yra tikimybė, kad žmonės, turintys didesnį kiekį vitamino D savo organizme, dar papildomai rūpinasi savo sveikata, dėl to yra atsparesni virusui.

Rezultatai nešokiruoja ir todėl, kad jie atitinka ankstesnius tyrimus, kurie parodė, jog sveikas vitamino D kiekis gali sumažinti kvėpavimo takų infekcijų, tokių kaip gripas, tuberkuliozė ir vaikų astma, riziką.

Vitaminas D yra riebaluose tirpus junginys, kurį galime gauti iš maisto produktų, pavyzdžiui, grybų ar žuvies, jo gauti galima ir tiesiog daugiau lepinantis saulės spinduliais.

Šis vitaminas yra svarbus palaikant kalcio kiekį kauluose, jo trūkumas gali sukelti skeleto deformacijas, pavyzdžiui, rachitą, vitamino D trūkumas taip pat kelią riziką išsivystyti osteoporozei. Mokslininkai pamažu sieja vitaminą D ir su imuninės sistemos veikla.

Nors tyrimo duomenys atrodo neginčyjami, vienas nerecenzuotas tyrimas neturėtų būti pagrindas medicininėms rekomendacijoms. Reikia turėti omenyje, kad turint sveiką kiekį vitamino D organizme, papildomas jo vartojimas be gydytojo žinios gali sukelti žalos.