Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.05.03 12:47

Mokslininkai turi pirmuosius patikimus įrodymus apie meteorito pražudytą žmogų

LRT.lt 2020.05.03 12:47

Remiantis įvairiais Turkijos Respublikos prezidentūros Valstybinio archyvo generalinėje direkcijoje rastais dokumentais, 1888 m. rugpjūčio 22 d. šiuo metu Irako teritorijoje esančiame Suleimanijos mieste nukritęs meteoritas vieną žmogų užmušė, o kitam sukėlė paralyžių, rašo „Science Alert“.

Tai, tyrėjų teigimu, yra pirmoji žinoma ir dokumentuota meteorito sukelta žmogaus mirtis. Be to, šis radinys leidžia manyti, kad tokių archyvuose besislepiančių ir laukiančių, kada bus surasti, įrašų gali būti ir daugiau.

Žemė nėra neįveikiama tvirtovė. Ją nuolat atakuoja kosminiai kūnai; yra paskaičiuota, kad kiekvieną dieną į mūsų atmosferą įskrieja tūkstančiai meteorų. Reikia pasakyti, kad tik nedaugeliui jų pavyksta sėkmingai ją kirsti.

Remiantis NASA meteorų duomenų bazėje sukaupta informacija, nuo 1988 m. mūsų planetą pasiekė bent 822 meteorai, kurie buvo pakankamai dideli, kad sprogtų atmosferoje ir meteoritų nuolaužomis pabirtų į Žemę. Kai kurie mokslininkai mano, kad kasdien ant žemės paviršiaus nukrinta apie 17 meteoritų.

Nesunku būtų įsivaizduoti, kad tokiu atveju viena ar kita nuolauža neabejotinai turėtų pataikyti į žmogų ir gal net jį pražudyti, tačiau patikimuose istoriniuose šaltiniuose, kad ir kaip būtų keista, tokių duomenų beveik nėra.

Net 2013 m. Žemę pasiekęs bei atmosferoje sprogęs didysis Čeliabinsko meteoritas, kuris pažiro iki 654 kg sveriančiomis nuolaužomis, nieko neužmušė, o sužeidimus žmonės patyrė dėl smūgio bangos, ne dėl užkritusio meteorito.

Remiantis 1951 m. leidinyje „Popular Astronomy“ paskelbtu straipsniu, istorinių duomenų rasti sunku ne dėl to, kad „tokių pakankamai akivaizdžių atvejų nebuvo, o dėl to, kad neįmanoma surinkti daiktinių įrodymų ir įvykio aukų ar liudytojų parodymų, galinčių patvirtinti, kad žmogų pražudžiusio incidento kaltininkas buvo kosminės kilmės.“

Žiniasklaidoje buvo plačiai skelbiama, kad 2016 m. Indijoje įvykusio sprogimo metu tragiškai žuvęs vyras yra pirmoji meteorito auka, tačiau, NASA ekspertų teigimu, sprogimas buvo ne kosminės kilmės.

Taigi, kiek mums žinoma, meteoritų sukeltų mirčių pasitaiko labai retai. Vienintelė patvirtinta nukentėjusioji yra moteris, vardu Ann Hodges, kuri snaudė ant kanapos, kai pro namo stogą įskriejo meteoritas ir kliudė jai klubą. Išėmus akmenį buvo patvirtinta, kad jis yra nežemiškos kilmės. A. Hodges išgyveno.

Nors akmens, patvirtinančio 1888 m. atvejį neturime – greičiausiai toks buvo, tik mokslininkams nepavyko jo rasti – archyviniai dokumentai yra labai įtikinantys.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi