Naujienų srautas

Mokslas ir IT2015.10.16 11:19

Spalvingas Plutono paviršius stebina ekspertus

BNS 2015.10.16 11:19

Plutono paviršius pasižymi didele spalvų įvairove, sakoma ketvirtadienį paskelbtoje pirmoje mokslinėje studijoje, pagrįstoje JAV kosmoso agentūros NASA zondo „New Horizons“ atsiųstomis nuotraukomis, kurios apstulbino astronomus.

Šio projekto mokslinės grupės paskelbti pirmieji rezultatai rodo, kad prie planetos nykštukės pusiaujo plyti tamsiai raudonos spalvos sritys, o aukštesnėse platumose vyrauja šviesesni ir melsvesni regionai.

Anksčiau ekspertai neturėjo išsamios informacijos apie Plutono paviršiaus spalvas.

„Buvo stulbinama pamatyti tokią įspūdingą paviršiaus spalvų ir geologinių darinių įvairovę“, – sakė Plutono paviršiaus sudėties tyrimų komandos narė Silvia Protopapa, dirbanti Merilando universitete, įsikūrusiame Koledž Parko mieste.

Naujausios spalvotos Plutono nuotraukos, paskelbtos žurnale „Science“, buvo padarytos „New Horizons“ multispektrine regimojo vaizdo kamera (MVIC).

Liepos 14 dieną „New Horizons“ tapo pirmuoju kosminiu aparatu, praskridusiu arti Plutono, ir suteikė mokslininkams precedento neturinčią galimybę ištyrinėti šią mažąją planetą.

Šio projekto mokslininkai jau paviešino daugumą savo stebėjimų rezultatų, bet duomenys iš „New Horizons“ tebebus gaunami ateinančiais metais.

„Iki šiol atsiųsti duomenys rodo stulbinamą Plutono reljefo darinių ir jų amžiaus įvairovę, taip pat spalvų, sudėties ir albedo (paviršiaus šviesos atspindimosios gebos) įvairovę“, – nurodė NASA.

„Komandos nariai taip pat atrado įrodymų apie vandens turtingą plutą, daugiasluoksnę miglą virš paviršiaus Plutono atmosferoje, taip pat kad Plutonas yra šiek tiek didesnis ir turtingesnis ledo negu tikėtasi“, – sakoma pranešime.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi