Mokslas ir IT

2020.04.23 14:28

Nauji koronaviruso tyrimai: antimaliarinis vaistas yra neefektyvus ir pavojingas

LRT.lt2020.04.23 14:28

Per didelė dozė antimaliarinio vaisto chlorokvino kai kuriems pacientams gali sukelti sunkią širdies aritmiją. COVID-19 pacientų tyrimai JAV ir Brazilijoje parodė padidėjusį mirčių skaičių, praneša „Deutsche Welle“.

Ieškodami vakcinos nuo SARS-CoV-2, viso pasaulio gydytojai tiria esamus vaistus, galinčius padėti įveikti naująjį virusą.

Gerai žinomas vaistas nuo maliarijos pastarosiomis savaitėmis sukėlė didelį sujudimą. Vaisto pagrindinis ingredientas chlorokvinas kartu su jo dariniu hidroksichlorokvinu dešimtmečius buvo naudojamas maliarijos prevencijai ir gydymui.

Kinijoje ir Prancūzijoje atliktuose tyrimuose teigiama, kad chlorokvinas turi slopinantį poveikį koronaviruso dauginimuisi ląstelių kultūrose. Siekta įrodyti, kad chlorokvinas gali sumažinti viruso kiekį sunkiai sergančiuose pacientuose. Manyta, kad ši veikloji medžiaga gali būti naudojama kaip antivirusinis vaistas, pranešė tyrėjai.

Tačiau naujausi, nors ir nerecenzuoti JAV tyrimai parodė, kad vaistas nuo maliarijos iš esmės neveiksmingas kovojant su koronavirusu.

Ne tik neveiksmingas, bet netgi pavojingas. Tyrimas parodė, kad mirtingumas nuo koronaviruso po gydymo hidroksichlorikvinu išaugo iki 28 proc. COVID-19 pacientų, kurie nebuvo gydomi antimaliariniais vaistais, mirtingumas siekė 11 proc. Tyrėjai vertino 368 pacientų, esančių JAV karo veteranų ligoninėse, ligos bylas.

Nepaisant susirūpinimo dėl tyrimų metodikos, jų svarbos ir galimų šalutinių poveikių, klinikiniai tyrimai su gerai žinoma veikliaja medžiaga atliekami ir kitose vietose.

Įprastai antimaliariniai vaistai vartojami nedidelėmis dozėmis ir tik keletą dienų. Brazilijoje dozės buvo netgi didesnės, nei rekomendavo Kinijos valdžia ir JAV Ligų kontrolės centras.

Pagal Kinijos rekomendacijas, pacientams reikėjo duoti po 500 mg vaisto du kartus per dieną 10 dienų – iš viso susidarytų 10 gramų. JAV Ligų kontrolės centras rekomendavo pradžioje duoti pacientams 600 mg dozę, po 12 valandų duoti dar 300 mg ir tuomet 2-5 dienas pacientui skirti po 300 mg du kartus per dieną – iš viso susidarytų 3,3 gramų dozė.

Gydytojai Brazilijoje pastebėjo aritmiją (širdies ritmo sutrikimus) po 2-3 dienų nuo tada, kai pacientams buvo duodami vaistai. Šeštą tyrimų dieną 11 pacientų mirė, o antras tyrimų etapas nedelsiant buvo sustabdytas.

Didelė dalis COVID-19 pacientų yra daug vyresni nei maliarijos pacientai ir dažniausiai turi kitų lėtinių ligų. Esant tokioje rizikos grupėje, didelė chlorikvino dozė gali pakenkti širdžiai ir sukelti sunkią aritmiją.