Mokslas ir IT

2020.04.22 22:27

Lietuvio stažuotė NASA: neįkainojama patirtis ir ateities planai, susiję su kosmosu

Lietuviai vis dažniau praveria Jungtinių Valstijų kosmoso agentūros NASA duris. Šiemet Silicio slėnyje stažavęsis lietuvis studentas Aivaras Vilutis pasakoja, kad tokia patirtis – neįkainojama, ateityje suteiksianti galimybių prisidėti prie gyvybės vystymo kosmose. Tiesa, dėl koronaviruso pandemijos stažuotę teko gerokai sutrumpinti.

Neurobiofizikos trečiakursis A. Vilutis per karantiną ruošiasi ne egzaminams, vaikinas tęsia stažuotės darbus JAV kosmoso agentūroje NASA. Ten dar metų pradžioje išvyko įgyvendinti svajonės – prisidėti prie ateities kūrimo.

„Įprastai atrodo, kad NASA daugumos svajonė nuo vaikystės, kalbant, kad vieni nori būti astronautais ir šiaip kosmosas labai įdomi tema. Tačiau man, besidominčiam technologijomis ir inovacijomis, buvo akivaizdu, kad slėnio širdyje yra ta vieta, kur iš tiesų kuriasi visos inovacijos ir ateities technologijos“, – teigia jis.

Žinios. Jungtinės Tautos įspėja, kad koronaviruso sukelta ekonominė krizė kai kurias šalis pastūmės į biblinio masto badą

Kelios nuotraukos – bene vienintelis vaizdinis įrodymas, likęs iš NASA būstinės. Filmuoti ir fotografuoti teritorijoje griežtai draudžiama.

„Kodėl tas nežemiškumas atsiranda, tai vien dėl to, kad tai yra vyriausybinė institucija ir tiek daug apsaugos aš nemačiau niekur kitur: ant kiekvieno medžio yra kameros, kad patektum į savo pastatus, reikia kelis kartus dėti savo pirštų atspaudus ir mes kelis kartus esame tikrinami, kas mes, kur mes einame ir kodėl“, – pasakoja studentas.

Nors ten apsauga sugriežtinta, vaikinas parsivežė daug įspūdžių iš kelionių Kalifornijos pakrantėse. Kad pasiektų savo amerikietišką svajonę, jaunuolis perėjo dvi atrankas: Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros MITA skelbtą konkursą ir atranką pačioje NASA.

„Dirbau prie priskirto projekto kartu su vadove astrobiologijos srityje. Mano projektas buvo skirtas sukurti klasifikatorių, kuris galėtų kosmose nustatyti, ar paimti mėginiai yra potencialūs gyvybei ar ne“, – teigia A. Vilutis.

Studentą labiausiai domina astrobiologija, todėl grįžęs toliau atlieka tyrimus, renka informaciją. Žiemą planuoja dalyvauti mokslinėje konferencijoje San Fransiske. Vaikinas tikisi, kad unikali patirtis ateityje padės atverti garsiausių pasaulio universitetų duris.

„Kalbant apie tai, kad NASA daug kam skamba labai mistifikuotai ir nežemiškai, tai vienas dalykas, kurį aš tikrai sužinojau, kad jokių ateivių ten niekas netyrinėja ir ateivių nėra“, – sako A. Vilutis.

Stažuotė buvo trumpesnė nei planuota – truko tris, o ne keturis mėnesius. Planus pakoregavo koronaviruso pandemija.

„Mano stažuotė truko tris mėnesius, bet ji turėjo trukti keturis, tiesiog NASA centre buvo paskelbtas vienas iš pirmųjų koronaviruso atvejų. Iš tikrųjų buvo labai greitai imtasi priemonių, įvestas nuotolinis darbas“, – pasakoja A. Vilutis.

A. Vilutis pasakoja, kad svarbu ne tik turėti didelį žinių bagažą, bet ir mokėti jomis pasinaudoti, būti komunikabiliu. Pasak vaikino, sėkmės paslaptis – priimti sprendimus, kurie aplinkiniams atrodo neįmanomi.