Mokslas ir IT

2020.04.20 18:11

Pradėjo veikti nauja tyrėjams skirta dalijimosi duomenimis platforma, skirtos EK lėšos mokslinių tyrimų ir inovacijų priemonėms

ELTA 2020.04.20 18:11

Pirmadienį pradeda veikti nauja Europos COVID-19 duomenų platforma, padėsianti sparčiai rinkti mokslinių tyrimų duomenis ir dalytis jau turimais duomenimis.

Šioje platformoje tyrėjai galės laikyti duomenų rinkinius, pavyzdžiui, nukleotidų sekas, baltymų struktūras, ikiklinikinių bei klinikinių tyrimų ir epidemiologinius duomenis, ir jais dalytis. Galimybė sparčiai ir atvirai dalytis duomenimis gerokai paspartina mokslinius tyrimus ir atradimus – taip sudaromos sąlygos veiksmingai reaguoti į ekstremaliąją situaciją dėl koronaviruso.

Ši platforma – Europos Komisijos, Europos molekulinės biologijos laboratorijos Europos bioinformatikos instituto (EMBL-EBI), Europos gamtos mokslų infrastruktūros, skirtos biologinei informacijai (ELIXIR), projekto COMPARE ir ES valstybių narių bei kitų partnerių bendradarbiavimo vaisius, sakoma Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje išplatintame pranešime.

Be to, Europos Komisija skiria šimtus milijonų eurų mokslinių tyrimų ir inovacijų priemonėms, kuriomis siekiama kurti vakcinas, naujus gydymo metodus, diagnostinius testus ir medicinos sistemas, neleidžiančias plisti koronavirusui. 48,2 mln. eurų skirta 18-ai atrinktų mokslinių tyrimų projektų. Juos įgyvendinant dabar kuriami skubūs diagnostiniai tyrimai, atliekami gydymo vietoje, nauji gydymo būdai, naujos vakcinos, atliekamas epidemiologinis ir modeliavimo darbas siekiant pagerinti parengtį ir atsaką protrūkio atveju. Projektuose, kaip nurodoma pranešime, dalyvauja 151 mokslinių tyrimų grupė iš viso pasaulio.

Naudodamasi naujoviškų vaistų iniciatyva ES sutelkė viešąjį ir privatųjį finansavimą ir surinko iki 90 mln. eurų, be to, inovatyviai įmonei „CureVac“ pasiūlė iki 80 mln. eurų finansinę paramą, kad būtų paspartintas vakcinos nuo koronaviruso kūrimas ir gamyba.

Be to, neseniai Europos inovacijų tarybos programos „Accelerator“ paskelbtas 164 mln. eurų vertės kvietimas teikti pasiūlymus pritraukė daug startuolių ir MVĮ, kurių kuriamos inovacijos taip pat galėtų padėti kovoti su pandemija. Kartu kovoti su koronaviruso pandemija padeda per 50 vykdomų ar jau užbaigtų Europos mokslinių tyrimų tarybos projektų, pateikiančių kelių skirtingų mokslo sričių (virusologijos, epidemiologijos, imunologijos, visuomenės sveikatos, medicinos priemonių, socialinės elgsenos, krizių valdymo) įžvalgų.

Siekdama stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą, ES koordinuoja tarptautines iniciatyvas įgyvendindama Bendradarbiavimo pasaulinių mokslinių tyrimų, susijusių su pasirengimu infekcinėms ligoms, srityje iniciatyvą („GloPID-R“), vienijančią 29 finansuotojus iš penkių žemynų ir PSO. Be to, ES skyrė 20 mln. eurų Pasirengimo epidemijoms inovacijų koalicijai (CEPI). Galiausiai Europos ir besivystančių šalių partnerystės klinikinių tyrimų srityje (EDCTP) organizacija pagal programą „Horizontas 2020“ skyrė iki 28 mln. eurų finansavimą trims kvietimams pareikšti susidomėjimą siekiant remti su virusu susijusius mokslinius tyrimus ir stiprinti mokslinių tyrimų pajėgumus Užsachario Afrikoje.