Mokslas ir IT

2020.04.18 11:52

Mokslininkų tyrimas: užsikrėtusiųjų koronavirusu gali būti 50–85 kartus daugiau nei manoma

LRT.lt 2020.04.18 11:52

Nerecenzuota Stanfordo universiteto JAV mokslininkų studija nustatė, kad tikrasis užsikrėtimų koronavirusu skaičius gali būti 50–85 kartus didesnis už skelbiamus oficialius duomenis, rašo „The Guardian“.

Penktadienį paskelbta prestižinio Stanfordo universiteto studija dar nebuvo recenzuota kitų mokslininkų. Joje buvo tiriama 3330 žmonių iš Santa Klaros apygardos Kalifornijos valstijoje, anot mokslininkų, tai pirma tokia didelio masto studija.

Tyrime sveikų žmonių organizmuose buvo ieškoma antikūnų, kurie parodo, ar žmogus jau buvo užsikrėtęs ir pasveikęs nuo koronaviruso.

Tyrimo metu Santa Klaros valstijoje buvo patvirtinti 1094 užsikrėtimai COVID-19, nuo infekcijos buvo mirę 50 žmonių. Tačiau remiantis žmonių skaičiumi, kurių organizme buvo rasta antikūnų, tikėtina, kad 48–81 tūkst. žmonių apygardoje balandžio pradžioje galėjo būti užsikrėtę. Tai apie 50–80 kartų daugiau, nei oficialūs duomenys, pažymi „The Guardian“.

Tai reikštų, kad koronaviruso mirtinumas taip pat yra statistiškai žemesnis – tyrėjų duomenimis jis galėtų siekti apie 0,12–0,2 proc.

Nors tai rodo, kad galimai daugiau žmonių perserga koronaviruso sukeliama infekcija ir formuojasi vadinamasis bandos imuniteto efektas, tačiau tai dar nereiškia, kad judėjimo laisvės apribojimai turėtų būti panaikinti.

„Mintis, jog tai leistų saugiai grįžti į darbą ir vėl paskatintų mus, turi dvi sąlygas: mes nežinome, ar antikūnai apsaugo tave ir kiek ilgai bei tik labai mažas procentas populiacijos turi antikūnus“, – „The Guardian“ sakė studijoje nedalyvavęs Kalifornijos universiteto Berklyje emidemiologijos profesorius Arthuras Reingoldas.

Tačiau neaišku, ar šio tyrimo duomenys yra reprezentatyvūs, nes buvo tiriami tik vienos apygardos žmonės, todėl tyrėjai ragina panašias studijas atlikti ir kitur, o tokie tyrimai JAV jau vyksta.