Mokslas ir IT

2020.04.16 20:27

Vienintelė vieta pasaulyje, kurios pandemija dar nepalietė: kaip mokslininkams sekasi išgyventi Antarktidoje

Antarktidoje veikiančioje Australijos mokslinių tyrimų bazėje – Deiviso stotyje 24 žmonės kantriai laukia, kol baigsis ilga ir tamsi žiema. Nors piečiausiame žemyne kiekvienais metais kuriam laikui apsigyvena mokslininkų komanda, atliekanti atmosferos stebėjimus ir prižiūrinti stotį, šie metai – visiškai kitokie.

Kartu yra tik vienas gydytojas

„Tai neramus laikas visiems mums, esantiems Antarktidoje. Mes nelabai įsivaizduojame, kaip atrodys grįžus namo“, – Deiviso stoties vadovas Davidas Knoffas rašė portalui „Science Alert“.

COVID-19 pandemijai pasklidus po visą pasaulį, tik keletas vietų tėra likę, kurių virusas iki šiol dar nepasiekė.

Netgi tūkstančius kilometrų virš Žemės, koronavirusas Tarptautinės kosminės stoties (TKS) įgulą laiko ant blakstienų. Vos prieš savaitę 63 įgulos nariai atskrido į stotį, prieš tai ištvėrę kelias savaites griežto karantino.

Tuo tarpu Deiviso stotį paskutinė vasaros mokslininkų komanda paliko vasario viduryje – kai Covid-19 dar tik pradėjo kėsintis į visą pasaulį.

„Niekas dar nebuvo girdėjęs apie COVID-19, kai išvykome iš Australijos spalio mėnesį, tačiau tai ėmė daryti įtaką Australijos Antarktidos programai dar ankstyvą sausį“, – aiškino D. Knoffas.

Anot jo, stočiai pandemijos pasekmės gali būti labai rimtos, turint omenyje, kad kartu su komanda tėra vienas gydytojas ir gerai paruoštas, tačiau mažas medikamentų komplektas.
Visoje Antarktidoje veikia 70 mokslo bazių. Žiemos metu jose būna apsistoję apie 1000 žmonių, o vasarą – daugiau nei 4000.

Turi tverti šaltį ir tamsą, bet išlieka pozityvūs

Antarktidoje yra tik du metų laikai – vasara ir žiema, kuri kaip tik prasidėjo kovo mėnesį ir baigsis spalį. Šiuo metu vidutinė temperatūrą pietų ašigalyje yra apie -40 laipsnių Celsijaus.

Australijos Antarkties skyrius šiuo metu į Pietų ašigalį yra išsiuntęs 89 žiemos komandos narius, kurie pasiskirstę per keturias stotis. Komanda gerai pasiruošusi ilgai ir šaltai žiemai, kurios metu Saulė nepakyla net keletą savaičių, tačiau užsibarikadavimas Antarktidoje pasaulinės pandemijos metu atrodo įdomi patirtis.

D. Knoffo nuomone, normaliomis sąlygomis komandos nariai džiaugtųsi galimybe grįžti namo, tačiau dabar pandemijos metu daug žmonių praranda savo darbus, yra priversti likti namie ir niekur nekeliauti, yra priversti jaudintis dėl savo ir savo artimųjų sveikatos.

Vis dėlto, šalčiausiame pasaulio krašte laiką leidžiantys mokslininkai išlieka pozityvūs ir nenuobodžiauja – jie turi didžiulę filmų kolekciją, WiFi ryšį ir skanaus maisto. Nekalbant apie tai, kad tiesiai už durų jų laukia pingvinai ir jūrų drambliai.

Kartu Antarktidą tyrinėjantis mokslininkas Danas Dyeris teigė, jog Covid-19 poveikis moksliniams tyrimams tikrai pasijus ir greičiausiai tai bus kitą vasarą. Taip gali nutikti todėl, kad kai kuriuos mokslinius projektus gali tekti nukelti ar sumažinti imtį, nes nepavyks kai kurių mokslininkų atsiųsti kartu su visa įranga, kaip kad buvo numatyta.

Įžvelgia ir teigiamų dalykų

Portalui „ABC News“ apie gyvenimą Pietų ašigalyje pasakojo Antarktidą tyrinėjantis 29-erių mokslininkas Stijnas Thoolenas, jau nuo lapkričio apsistojęs Konkordijos tyrimų stotyje. Jis teigė, jog gyvenimas čia atrodo lyg visai kitoje planetoje, nes kasdien vis labiau temsta ir darosi vis šalčiau. Tą jausmą dar labiau sustiprina žinojimas, kas vyksta likusiame pasaulyje.

S. Thoolenas yra 12 tyrėjų grupės narys, kartu atliekantis biomedicininius ekspertimentus bei lygina Antarkties žiemos aplinką su ilgalaikėmis misijomis į kosmosą. Pasak jo, kai kuriems italams ir prancūzams kolegoms buvo labai sunku šį laikotarpį būti kitame pasaulio krašte.

Jis pats visą laiką palaikė kontaktą su savo šeima ir draugais, juokaudamas klausinėjo patarimų, kaip išlaikyti socialinį atstumą. S. Thoolenas taip pat visą laiką stengiasi neatsilikti nuo naujienų, tačiau internetas lėtas, todėl tai reikalauja šiek tiek kantrybės.

Visgi, mokslininkas stengiasi įžvelgti ir teigiamą pandemijos pusę.

„Priverstinis išėjimas iš komforto zonos gali mums padėti įžvelgti brangius dalykus, kuriuos laikėme savaime suprantamais. Tai parodo, kokie pažeidžiami mes iš tikrųjų galime būti“, – sakė S. Thoolenas.

Saugiau likti Antarktidoje nei grįžti namo

35-osios Italijos ekspedicijos į Antarktidą vadovui Albertui Della Roverui jo kolegos iš Italijos patarė pasilikti Antarktidoje, nes jis ten saugesnis nei namuose, rašo „The Washington Post“. Turint omenyje, kaip stipriai koronavirusas palietė Italiją, toks patarimas turi prasmę.

Net ir normaliomis sąlygomis į Antarktidą įleidžiamas ir išleidžiamas tik ribotas skaičius žmonių, medikai taip pat visuomet tikrina, ar nėra gripo ar kitų virusinių infekcijų požymių prieš atvykstant.

„Šiuo metu Antarktida yra pati saugiausia vieta pasaulyje. Čia nėra jokių išorinių kontaktų ir mes esame toli nuo bet kokios gyvenvietės“, – sakė Della Roveras.

Nors Antarktidoje esantys žmonės vargiai galėtų pasigauti virusą, tačiau taip nutikus kiltų didelė rizika. Nors dauguma bazių susidorotų su vienu užsikrėtusiu atveju, būtų sunku suvaldyti situaciją, jeigu infekcija greitai paplistų. Galiausiai, nėra jokios garantijos, kad virusas nepaklius į Pietų ašigalį. Be to, didelis šaltis visiškai nenukenksmina viruso.

Pasaulio sveikatos organizacija informuoja, jog nėra jokios priežasties manyti, kad šaltis gali užmušti virusą. Normali žmogaus kūno temperatūra yra nuo 36,6 iki 37 laipsnių Celsijaus, nepaisant to, kokia oro temperatūra vyrauja lauke.