Mokslas ir IT

2020.04.16 16:16

Karantinas: interneto rekordai ir 2G ryšio apkrovos

LRT.lt 2020.04.16 16:16

Nuo pat karantino pradžios aukštyn šovęs ir ten pasilikęs interneto vartojimas reiškia geras žinias tiek fiksuotojo, tiek mobiliojo ryšio vartotojams. Išaugus žmonių poreikiams išplėsti tarptautinio interneto kanalai, atnaujinama techninė įranga, o mobiliojo interneto greitkelius skubama tiesti jau ir priemiesčiuose ar net kaimo vietovėse, rašoma pranešime spaudai.

„Žmonėms persikėlus dirbti iš namų, smarkiai išaugo visų ryšio paslaugų vartojimas. Ir kitaip nei per šventes, renginius ar kitus svarbius įvykius, jis toks išliko visą mėnesį. Taigi mums iššūkiai prasidėjo nuo pat pirmos karantino dienos ir tęsiasi visą mėnesį“, – sako „Telia“ technologijų vadovas Andrius Šemeškevičius.

Interneto rekordai ir 2G Velykos

„Telia“ tinkle tarptautinis interneto srautas išaugo virš 40 procentų, balso skambučių piko valandomis skaičiuojama net iki 70 proc. daugiau, o mobiliųjų duomenų perduodama apie 25 proc. daugiau.

Atsižvelgdama į reikšmingai išaugusį poreikį, bendrovė per pastarąjį mėnesį padidino tarptinklinio interneto pralaidumą 200 gigabitų per sekundę arba maždaug 40 procentų.

Beje, pastarąjį mėnesį viena diena nustebino net visko mačiusius tinklo specialistus. Praėjusį sekmadienį, per Velykas, Lietuvoje rekordiškai išaugo... 2G tinklo apkrovos. Taip, to paties, prieš 25 metus Lietuvoje pristatyto ir iki šiol tebeveikiančio 2G.

„Kadangi per Velykas negalėjome aplankyti savo artimųjų, jiems skambinome – taip pat ir močiutėms, seneliams. O būtent vyresnio amžiaus žmonės turi daugiausiai mygtukinių, tik 2G palaikančių telefonų. Tikėtina, kad tai buvo diena, kai 2G ryšiu skambino ar skambutį priėmė visi tokie Lietuvoje esantys telefonai“, – šypteli A. Šemeškevičius.

Įranga atsipučia tik naktį

Kodėl interneto ir skambučių vartojimas taip išaugo – nejau eidami į darbą žmonės nesinaudojo internetu kompiuteryje ar telefone, neskambino vieni kitiems? Žinoma, ir naršė, ir skambino, tik kitaip. Dirbant iš namų gyvus susitikimus pakeitė balso skambučiai ir vaizdo konferencijos, o vaizdo įrašą ar kitą didelės apimties failą, kurį anksčiau galėjome parodyti priėję prie bendradarbio stalo, dabar jam siunčiame.

Videokonferencijos, debesija, el. paštas ir daugybė kitų paslaugų veikia per užsienyje esančias tarnybines stotis, todėl kiekvienas vaizdo skambutis ir pasidalintas failas lemia augantį tarptautinio interneto srautą.

Ir jei iki karantino interneto vartojimas visą dieną augdavo, o piką pasiekdavo vakare, žmonėms grįžus namo, tai pastarąjį mėnesį vartojimas į pikui artimą lygį pakyla nuo pat ryto ir laikosi ten visą dieną, o vakare dar šiek tiek pasistiebia. Kitaip sakant, įprastą augimo „piramidę“ pakeitė bokštas nuožulniu stogu.

Interneto kokybės lakmusas – vaizdo konferencijos

Padidėjęs vartojimas fiksuojamas ištisą savaitę, be poilsio dienų, mat ir savaitgaliais žmonės lieka namuose, naršo, žiūri aukštos raiškos televiziją ir naudojasi kitomis interneto paslaugomis.

„Mūsų tinklo įranga dar niekada nėra dirbusi tokiomis didelėmis apkrovomis tokį ilgą laiką. Taigi turime nemažą iššūkį užtikrinti stabilų jos darbą. Be to, jei anksčiau perkaitęs blokas ar statybininkų nutrauktas kabelis miegamajame rajone dienos metu stresą sukeldavo pavieniams žmonėms, tai dabar tokie atvejai pastebimi akimirksniu ir į juos reaguojama itin jautriai“, – teigia A. Šemeškevičius.

Kitaip sakant, interneto visiems reikia čia ir dabar, jis turi patikimai veikti visą parą. Ir jei anksčiau vakarais įsijungę „Facebook“, „YouTube“ vaizdelį ar tiesiog skaitydami naujienas žmonės nepajausdavo, kad jų maršrutizatorius vos pūškuoja ar spintoje paslėptas „Wi-Fi“ silpnai traukia, tai dabar jungdamiesi prie vaizdo konferencijų jie pastebi kiekvieną strigimą. Tai daugeliui buvo priminimas pasikeisti senus maršrutizatorius arba pakeisti jų buvimo vietą.

Karantino apkrovos apsunkino ir tinklo priežiūros darbus: kol žmonės važiuodavo į darbą, profilaktinius darbus inžinieriai galėjo atlikti dienos metu. Dabar dieną to daryti jie nebegali, o naktį organizuoti šiuos darbus sudėtinga, kadangi dirbti turi ne tik inžinieriai, bet ir tinklo administratoriai bei kiti specialistai. Todėl šiuo metu dažniausiai diegiami tik kritiniai atnaujinimai, o nebūtini patobulinimai atidedami ateičiai.

Laimi priemiesčių gyventojai

Mobiliojo ryšio tinklo plėtroje taip pat yra pokyčių, o labiausiai dėl karantino laimi gyvenantys užmiestyje. Planuojant plėtrą didelis dėmesys skiriamas tinklo apkrovoms, o dabar jos išaugo būtent priemiesčiuose.

„Dabar mobiliojo interneto žmonėms namuose reikia nebe tik vakarais, bet visą dieną. Jo apkrovos labiausiai išaugo tose vietovėse, kur dar nėra galimybės įsidiegti šviesolaidinį ryšį – tai priemiesčiai, senesni gyvenamųjų namų kvartalai, sodų bendrijos. Šios teritorijos mūsų tinklo talpos didinimo plane gerokai pasistūmėjo į viršų, todėl joms artimiausiu metu skirsime prioritetą“, – sako A. Šemeškevičius.

Daugiau ryšio suteikiančios papildomos antenos, celės ir kiti patobulinimai liks ir pasibaigus karantinui, taigi geresniu ryšiu ir greitesniu mobiliuoju internetu priemiesčių gyventojai galės džiaugtis ir pasibaigus karantinui.