Mokslas ir IT

2020.04.16 12:30

Moteris, kuri pirmoji pasaulyje atrado koronavirusą

LRT.lt 2020.04.16 12:30

Moteris, pirmoji atradusi žmogaus koronavirusą, buvo škoto autobusų vairuotojo dukra, metusi mokyklą, kai jai buvo 16 metų, rašo BBC.

June Almeida 1964-aisiais atrado koronavirusą savo laboratorijoje, Šv. Tomo ligoninėje, Londone.

Virusologė gimė 1930-aisiais, netoli Glazgo. Ji metė mokyklą įgijusi menką išsilavinimą, tačiau gavo darbą histopatologijos laboratorijoje, Glazgo Karališkojoje ligoninėje.

Vėliau ji persikėlė į Londoną tęsti savo karjeros ir 1954-aisiais ištekėjo už Enriqueso Almeida, menininko iš Venesuelos.

Peršalimo tyrimai

Pora kartu su savo dukra persikėlė į Torontą, Kanadą. Ontarijo vėžio insititute J. Almeida pradėjo vystyti savo nepaprastus įgūdžius dirbant su elektroniniu mikroskopu.

Ji išrado metodą, pagal kurį galima pamatyti virusus naudojant antikūnus. Daktaras Davidas Winteris BBC Škotijos radijui sakė, kad J. Almeidos atradimai buvo pripažinti 1964-aisiais Jungtinėje Karalystėje. Grįžusi į Šv. Tomo ligoninės medicinos mokyklą Londone, ji pradėjo dirbti kartu su daktaru Davidu Tyrrelliu, kuris tyrė paprastą peršalimą. Jo komanda sugebėjo užauginti nemažai su peršalimų susijusių virusų, tačiau ne visus.

Vieną mėginį, pavadintą B814, tyrėjai rado moksleivio iš internatinės mokyklos Saryje nosyje 1960-aisiais. Buvo nustatyta, kad rastas virusas galėjo sukelti įprastus peršalimo simptomus, tačiau neaugo įprastoje ląstelių kultūroje.

Šio viruso pavyzdžiai buvo nusiųsti J. Almeidai, kuri pavyzdžiuose matytas viruso daleles apibūdino kaip panašias į gripo, tačiau ne tokius pačias. Tai, ką ji surado, šiandien žinoma kaip pirmasis koronavirusas.

Pasak D. Winterio, Tyrellis ir Almeida, kartu su profesoriumi Tony Watersonu, buvusiu Šv. Tomo ligoninės vadovu, pavadino naująjį virusą koronavirusu dėl to, kad jį gaubė karūną primenantis vainikėlis.