Naujienų srautas

Mokslas ir IT2015.10.13 18:43

Atrasta tikroji migrenos priežastis?

LRT.lt 2015.10.13 18:43

Migrena kamuoja beveik pusę pasaulio suaugusių žmonių populiacijos. Dažnai nepakeliami galvos skausmai tęsiasi ir kelias dienas, o vaistai – nepadeda. Tačiau mokslininkai tikina galbūt atskleidę tikrąją migrenos priežastį.  

Nustatyta, kad migreną sukelia giliai smegenyse esantis baltymas. Toks atradimas, anot mokslininkų, padės sukurti saugesnius ir efektyvesnius vaistus nuo migrenos.

„Kur prasideda migrena – iki šiol neatsakytas klausimas. Mokslininkai ir gydytojai jau seniai tai bando nustatyti, tačiau vieno atsakymo kol kas nėra. Jeigu mūsų teorija pasitvirtins, turėsime bendrą atspirties tašką tam, kad sukurtume išties veiksmingus vaistus“, – Oklando universiteto profesorė Debbie Hay.

Niujorko universiteto mokslininkas Simonas Akermanas ir Peteris Goadsby iš Londono Kings College tyrinėjo du neuropeptidų tipus, kuriuos išskiria neuronai, kai jaučiami su migrena susiję skausmai. Pirmiausiai mokslininkus nustebino tai, kad padidėjęs šių peptidų kiekis buvo atrastas kraujyje žmonių, patiriančių migreną. Abu peptidai išplečia kraujagysles, todėl sukurti veiksmingiausi vaistai buvo tie, kurie kraujagysles smegenyse sutraukia.

S. Akermano ir P. Goadsby tyrė pasirinktų neuropeptidų įtaką neuronams, sukeliantiems galvos skausmą.

Moksliniai vienai grupei pelių buvo suleista vieno neuropeptido, kitai – kito. Tik vienas iš peptidų sukėlė reakciją pelių smegenyse. Anot tyrėjų, tai rodo, kad būtent šis tipas ir įtakoja migreną.

Tam, kad efektas būtų sumažintas, buvo sukurti vaistai, kurie blokuoja peptidų efektą neuronams. Kai vaistai buvo suleisti tiesiai į pelių smegenis, veikla, rodanti skausmą, buvo nebefiksuojama.

S. Akermanas tikina, kad efektyvesnių vaistų reikia kuo skubiau, nes dabartiniai nepadeda bent pusei žmonių, patiriančių migrenos skausmus. Anot jo, prireiks dar daugybės tyrimų, tačiau jeigu jo ir P. Goadsby teorija pasitvirtins, efektyvesni vaistai gali būti sukurti jau labai greitai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą