Naujienų srautas

Mokslas ir IT2015.10.13 09:12

Ar realybėje įmanomas „Diena po rytojaus“ scenarijus?

LRT.lt 2015.10.13 09:12

University of Southampton tyrėjas pabandė nustatyti, ar filme „Diena po rytojaus“ filme vaizduojami katastrofiški Žemės klimato pokyčiai yra moksliškai įmanomi.  

„Diena po rytojaus“ filme vaizduojama, kaip staigūs meridianinės oro masių cirkuliacijos pokyčiai sukelia pasaulio pabaigą. Filmas susilaukė nemažai mokslininkų kritikos.

Profesorius Sybrenas Drijfhoutas iš University of Southampton Maxo Plancko institute (Hamburgas, Vokietija) nustatė, jeigu globalinis atšilimas ir oro masių cirkuliacijos pokyčiai vyks kartu, per 20 metų klimatas ne kais, o šals.

„Įvykus staigiems cirkuliacijos pokyčiams, Žemei sugrįžti prie normalios temperatūros prireiktų maždaug 40 metų. Šiaurinėje Atlanto vandenyno dalyje tai gali užtrukti ir 100 metų“, – pasakoja S. Drijfhoutas

Įdomu tai, kad atmosferos vėsimas yra susijęs su karšto oro masės tekėjimu į vandenyną, šį reiškinį mokslininkai stebi jau 15 metų.

„Kai atvėsimą sukelia ugnikalnio išsiveržimas arba jis atsiranda dėl „šiltnamio efekto“, karšto oro kryptis keičiasi: ne iš atmosferos į vandenyną, o iš vandenyno į atmosferą“, – aiškina profesorius.

Tiesa, kadangi šiuo metu globalinis atšilimas nėra toks staigus ir stiprus, greičiausiai karšto oro masės tekėjimo kryptis yra įtakojama kelių aspektų. Tai gali būti „El Nino“ ir panašūs reiškiniai.

Tyrimas publikuotas „Nature Scientific Report“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi