Mokslas ir IT

2020.04.14 09:21

Šiuo metu kuriama bent 70 vakcinų nuo koronaviruso, tačiau patikrinto vaisto dar reikės palaukti

LRT.lt 2020.04.14 09:21

Šiuo metu vystoma mažiausiai 70 potencialių koronaviruso vakcinų, o trys iš jų jau išbandomos, praneša Pasaulio sveikatos organizacija ir „Science Alert“.

PSO dar balandžio 11 d. pateikė atnaujintą vakcinų sąrašą, taip parodydama, kad daugybė kompanijų deda visas pastangas stengiantis pažaboti virusą.

Naujos vakcinos sukūrimas yra brangus, sudėtingas ir ilgas procesas, reikalaujantis šimtų milijonų dolerių ir ilgų bandymų siekiant išsiaiškinti, ar vakcina yra saugi ir efektyvi.

Nors dabartinė pandemija yra jau trečias koronaviruso protrūkis 21-ajame amžiuje, nuo pirmųjų dviejų koronavirusų – SARS ir MERS – iki šiol nėra patvirtintos vakcinos.

Vaistų gamintojai ir sveikatos apsaugos pareigūnai tikėjosi, kad vakcinos sukūrimo procesas vyks daug greičiau atsižvelgiant į dabartinę situaciją.

Kinijos biotechnologijų kompanija „CanSino“ šiuo metu dirba su antrąja žmonių bandymų su eksperimentine vakcina faze, o JAV biotechnologijų startuolis „Inovio Pharmaceuticals“ bei „Moderna“ jau pradėjo bandymus su žmonėmis.

Kitos didžiulės korporacijos, tokios kaip „Johnson & Johnson“ and „Sanofi“ taip pat skuba sukurti vakciną.

Anthony Fauci, JAV Nacionalinis alergijos ir infekcinių ligų instituto direktorius sakė, kad JAV vakcinos gali tikėtis po maždaug 12-18 mėnesių. Kai kurie ekspertai įspėja, kad net mėginimas suspėti į šį terminą, yra rizikingas ir galintis pakenkti.