Mokslas ir IT

2020.04.09 16:37

Lietuvos išradėjai surėmė pečius: bandoma sukurti vaistus nuo COVID–19 ar save dezinfekuojančias kaukes

Jonas Deveikis, LRT.lt 2020.04.09 16:37

Šalies įmonės ir mokslininkai bando sukurti priemones, kovoti su koronaviruso sukeltomis pasekmėmis. Tarp pažangiausių idėjų – save dezinfekuojančios kaukės, neintervencinis deguonies lygio organizme nustatymo aparatas ar aplinką dezinfekuojantis robotas.

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) laikinasis direktoriaus Gintaras Kimtys Vyriausybės spaudos konferencijos metus pristatė agentūros organizuojamą konkursą „Life saving–innovations: stop COVID–19“, kurio metu sukurtos idėjos turėtų padėti spręsti koronaviruso sukeltas problemas.

„Organizuojame konkursą, siekiant surinkti Lietuvos kūrybingų ir veržlių inovatorių idėjas. Jos, panaudojant dirbtinį intelektą, lazerines ir nano technologijas, robotikos technologijas, galėtų prisidėti kovojant su viruso sukeltomis problemomis“, – pažymi G. Kimtys.

Anot jo, konkursas paskelbtas kovo 19 d. o MITA gavo jau 121 idėją, kaip kovoti su koronaviruso padariniais. Įvairios šalyje veikiančios įmonės pateikė 72 idėjas, o fiziniai asmenys – 49. Registruotis dalyvauti konkurse bus galima iki balandžio 17 d.

G. Kimtys pažymi, kad idėjas teikia šalyje gerai žinomos įmonės, tokios kaip „Teltonika“, „Aconitum“, „Baltymas“, „Imunodiagnostika“.

Iš viso MITA jau yra atsirinkusi 47 perspektyvias idėjas, kurias bus bandoma įgyvendinti sukuriant galutinį produktą.

„Turime nemažai idėjų, kurios jau turi ir išvystytą prototipą. Jau 1–2 mėnesio laikotarpyje tos prekės galės būti paleistos į rinką. Taip pat yra nemažai koncepcijų, kaip vieną ar kitą problemą verslas su mokslu galės išspręsti ateityje“, – sako G. Kimtys.

Dažniausiai registruojamos idėjos – kaip būtų galima sukurti vaistą ar vakciną nuo COVID–19. Taip pat teikiamos idėjos dėl medicininės įrangos tobulinimo: plaučių ventiliavimo apartų idėjos ar inovatyvūs respiratoriai: „Daug idėjų esame gavę dėl dezinfekcinių įrenginių kūrimo bei idėjų įvairių platformų, kurios palengvina socialinę aplinką, kuri yra pasunkėjusi dėl viruso. Tai platformos švietimui, medikams ir tiems, kam dėl karantino tenka dirbti namie“, – pasakoja G. Kimtys.

Jis mini, kad vienas Lietuvos startuolis yra pateikęs perspektyvią idėją, kaip sukurti neinvazinę deguonies lygio organizme stebėjimo sistemą, kuri leistų matuoti deguonis lygį organizme bei leistų priimti sprendimą, ar žmogui reikia taikyti plaučių ventiliavimą. Kitas, pandemijos metu įkurtas startuolis, siekia sukurti save dezinfekuojantį respiratorių, kuris tai galėtų padaryti apšviestas ultravioletinių spindulių.

Geriausioms idėjoms, anot G. Kimčio, bus galima gauti finansavimą iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, kuris sieks iki 52 tūkst. eurų. Iš viso naujiems išradimams planuojama skirti 2 mln. eurų.