Mokslas ir IT

2015.02.14 17:32

NASA raketa Šiaurės pašvaistes tyrinės iš vidaus

LRT.lt 2015.02.14 17:32

VISIONS misija leis mokslininkams iš vidaus pažvelgti, kaip šis optinis reiškinys veikia Žemės atmosferą. 

VISIONS misija leis mokslininkams iš vidaus pažvelgti, kaip šis optinis reiškinys veikia Žemės atmosferą.

NASA mokslininkai Poker Flatse, Aliaskoje, nuo šeštadienio laukia tinkamų oro sąlygų, kad galėtų į žalia šviesa pašvaisčių nuspalvintą dangų paleisti zondavimo raketą. Ji skries 800 kilometrų aukštyje ir rinks duomenis bei darys nuotraukas Šiaurės pašvaisčių viduje ir virš jų.

Pagrindinė komandos užduotis – daugiau sužinoti, kaip pašvaisčių karštis svaido deguonies atomus iš aukštesniosios Žemės atmosferos į kosmosą.

Pati pašvaistė – tai elektronų, srūvančių priešinga kryptimi, iš atokiausios atmosferos Žemės paviršiaus link, rezultatas. Jonai visuomet keliauja palei planetos magnetines linijas, tačiau kartais eismas palei linijas staiga suintensyvėja, ir atkeliaujantys elektronai ima tekėti Žemės link ir aukštesniojoje atmosferoje susiduria su deguonies ir azoto atomais. Šie atomai tuoj pat sužadinami ir išskiria raudonos ir žalios šviesos fotonus, kad vėl sugrįžtų į ankstesnę būseną.

Per 15 minučių truksiantį skrydį NASA VISIONS raketa praskries pro visą šį pašvaistės vyksmą ir tuomet keliaus virš jo, iki maždaug 800 kilometrų aukščio, kur susidaro pašvaisčių vėjai. Mokslininkai tikisi atrasti, iš kur pašvaistės gauna pakankamai energijos, kad sukeltų pašvaisčių vėjus, ir sužinoti, kokio dydžio yra į Žemę keliaujančių deguonies atomų srautas.

Kadangi zondavimo raketos neturi valdymo sistemos, VISIONS komandos turi laukti reikiamų oro sąlygų, ir, aišku, pačios Šiaurės pašvaistės. Tikimasi tokių sąlygų sulaukti iki tol, kol vasario 17-ąją užsivers paleidimo langas.