Mokslas ir IT

2020.04.09 10:01

VU mokslininkas atsakė į rūpimus klausimus dėl koronaviruso: ką daryti su iš parduotuvės atsineštais produktais ir batais, grįžus iš lauko

Vilniaus universiteto profesorius Daumantas Matulis ketvirtadienio konferencijoje siekė išsklaidyti mitus apie koronavirusą ir atsakė į visiems rūpimus klausimus, ką daryti su iš parduotuvės atsineštais pirkiniais, batais, taip pat su pirkinių maišais, užsisakius maistą į namus.

Pasak Vilniaus universiteto Biochemijos instituto Biotermodinamikos ir vaistų tyrimo laboratorijos vadovo prof. D. Matulio, reikėtų išsklaidyti kai kuriuos mitus apie koronavirusą.

VU mokslininkas atsakė į rūpimus klausimus dėl koronaviruso: patvirtintų vaistų nuo COVID-19 dar nėra

Kadangi daugelis augina naminius gyvūnus ir jiems aktualu, ar gyvūnai gali pernešti koronavirusą, mokslininkas patikino, kad tai tiksliai nėra žinoma, nors tokios informacijos yra daug ir ji yra įvairi.

„Visiškai garantuotai pasakyti negaliu, tikslios informacijos nėra. Atlikta labai daug tyrimų, šiuo metu vykdomi tyrimai yra preliminarūs ir ne visai tikslūs“, – sakė D. Matulis.

Profesorius taip pat atkreipė dėmesį, kad viešoje vietoje geriausia būti su kauke, nes ji nors šiek tiek apsaugo, tačiau jeigu kas nors nusičiaudi viešumoje, lašeliai sklinda iki 10 metrų atstumu. Įkvėpęs lašelių, žmogus užsikrečia iškart. O kaukė suteikia nors šiokią tokią apsaugą.

„Pabandykite įsivaizduoti, nueinate į parduotuvę, kažkas nusičiaudi, gal netyčia, gal užsidengęs, bet vis tiek pasklinda lašeliai ir jie gali ant jūsų nukristi, pavyzdžiui, ant nosies, tada jūs galite užsikrėsti. Ta kaukė vis tiek jus kažkiek apsaugos. Ji nėra šimtaprocentinė apsauga, tokia apsauga būtų aukšto saugos lygio dujokaukė“, – sakė jis.

Anot mokslininko, atsinešus bet kokį daiktą iš parduotuvės, yra tikėtina kartu atsinešti ir virusą, tačiau panikuoti dėl to nereikėtų.

„Jei atsinešate produktus ar įsigytas kaukes, būtų gerai pirkinius palaikyti keletą valandų saulėje ar tiesiog lauke, nes po tam tikro laiko viruso praktiškai ten jau gali nebelikti“, – sakė jis.

Ant metalinių paviršių virusas išlieka iki trijų parų, tačiau D. Matulis pažymėjo, kad išlieka ne pats virusas, o jo RNR.

Didžiausias pavojus galėtų kilti, jei jums pristato maistą į namus, o tą pirkinį neša virusu užsikrėtęs žmogus, kuris ką tik čiaudėjo ir dabar neša maistą.

„Paėmus tą maišelį reikia labai gerai nusiplauti rankas su muilu. Paskui dar ir patį čiaupą reikėtų su muilu nuplauti“, – patarė jis.

„Tai nežinia, ar jis po tiek laiko galėtų užkrėsti“, – svarstė jis ir pridūrė, kad po poros dienų tikimybė užsikrėsti palietus tokį paviršių išlieka labai menka.

D. Matulis atkreipė dėmesį, kad batus galbūt vertėtų palikti nepasiekiamose vietose, jeigu grįžtama iš parduotuvės ir manoma, kad virusas galėjo ant jų pakliūti. Tačiau jis pastebi, kad taip užsikrėsti galima tik palietus batus, tuomet veidą, nes virusas neįsiskverbia į organizmą per odą.

„Pabandykite logiškai pergalvoti, kur jūs vaikščiojote. Pvz., parduotuvėje, jei pasivaikščiojote po apčiaudėtą vietą ir namo parėjote labai greit, o tuos batus gali paliesti vaikai, galbūt ir reikėtų palikti juos neliestus bent keletą valandų. Bet jūs įsivaizduokite, jūs turite ne tik paliesti tą batą su virusu, bet paskui dar ir pasikrapštyti nosį. Tokia galimybė yra, bet ji labai menka. Jei bent kiek batai pabus neliečiami kurį laiką, jie tikrai bus saugūs“, – kalbėjo D. Matulis.

Jis taip pat pasakojo, kad visi gydymo metodai kol kas yra labai preliminarūs ir nepatvirtinti.

Šiuo metu patvirtintų vaistų nėra ir jų greičiausiai nebus artimiausius keletą mėnesių.

„Nieko pozityvaus apie gydymą šiuo metu nėra“, – pripažino jis ir pabrėžė, kad daugiausia vilčių šiuo metu teikia vakcina, tačiau ji gali būti sukurta tik per ilgesnį laiką, per metus.

Mokslininkas pažymi, kad nors didelė dalis žmonių virusu neužsikrečia, jis vis tiek yra labai užkratus ir labai pavojingas.

Todėl reikia vengti kitų žmonių, laikytis 2–3 metrų atstumo. Toks atstumas saugus, tačiau ne šimtu procentų. Bendraujant su kitais žmonėmis neįmanoma pasakyti, per kokį laiko tarpą žmogus gali užsikrėsti koronavirusu, nors viešumoje buvo pasirodę versijų, neva užsikrėsti galima tik tada, jeigu su užsikrėtusiuoju pabūni artimame kontakte apie 15 minučių.

„2–3 metrų atstumas yra gana saugus, bet ne šimtaprocentinio saugumo. Dėl to 15 minučių bendravimo, nėra pasakyta, kad 20 minučių nėra saugu, o 10 minučių bendravimo jau yra saugu. Ne, taip nėra, jūs galite užsikrėsti ir per sekundę. Tiesiog laikas gali padidinti užsikrėtimo tikimybę“, – sakė jis.

Lietuvoje patvirtinti 42 nauji koronaviruso atvejai, užsikrėtimų skaičius paaugo iki 955, skelbia Sveikatos apsaugos ministerija.