Mokslas ir IT

2020.04.07 23:41

Pajūryje rasta šimtus milijonų metų skaičiuojanti fosilija: joje – gerai išlikęs galvakojo moliusko įspaudas

Pajūrio regioninio parko darbuotojai aptiko neįtikėtiną radinį – šimtus milijonų metų skaičiuojančią fosiliją akmenyje. Nors fosilijos nėra reti radiniai, šioje – gerai išlikęs galvokojo moliusko kriauklės įspaudas.

Pajūrio regioninio parko ekologas Erlandas Paplauskis rodo kolegos radinį: akmenį su įspaudu.

„Šita fosilija – tai konkrečiai prieš 400 mln. metų gyvenusių Žemėje, labai plačiai paplitusių organizmų, galvakojų moliuskų kriauklės atspaudas“, – pasakoja Pajūrio regioninio parko vyriausiasis ekologas Erlendas Paplauskis.

Panorama. Pranešimus apie karantino pažeidimus gaunantys pareigūnai: labiausiai nusižengia jaunimas (su vertimu į gestų k.)

Teko prašyti geologų pagalbos, aiškinantis fosilijos amžių.

„Pati uoliena – klintis – geologų nuomone, yra ordoviko periodo. Šitoje klintyje taip pat matosi mažutės kriauklytės atspaudai. Tai yra dvigeldžiai moliuskai“, – teigia parko ekologas.

Įsispaudusių moliuskų akmenyse regioninio parko darbuotojai turi ir daugiau: jais pasidalija lankytojai ar gintaro žvejai.

„Mes nesispecializuojame į tokius dalykus, mes paimame, kai tas fosilijos atspaudas yra labai ryškus ir tinkamas vaikų edukacijai, moksleivių edukacijai“, – sako E. Paplauskis.

Pašnekovas sako, kad tokių įspaudų akmenyse galima rasti daug, o jų paieškos, jei ne karantinas, galėtų būti puiki pramoga.

Byrantis Olando kepurės skardis dovanoja įdomių radinių: čia yra rastas ir ryklio dantis, ir mamuto kaulai. Tačiau gyventojai įspėjami – per karantiną Olando kepurės skardį lankyti draudžiama. Nepaisius draudimo gresia bauda iki 90-ies eurų.