Mokslas ir IT

2020.04.07 13:02

Rytoj nepamirškite pakelti akių į dangų: matysime ryškiausią mėnulį šiais metais

Patricija Kirilova, LRT.lt 2020.04.07 13:02

Visiems dabar praverstų šiek tiek prasiblaškyti, tad rytoj tam bus pats tinkamiausias metas. Šį trečiadienį, balandžio 8 d., danguje bus galima išvysti „rožinį supermėnulį“.

Pasak portalo „Science Alert“, jis iš tikrųjų nebus rožinis, bet tikrai bus didžiausias ir ryškiausias iš visų pilnačių 2020-aisiais, nes mėnulį visiškai apšvies saulė.

Supermėnulis yra maždaug 7 proc. didesnis nei įprastas pilnas mėnulis, taip pat ir 15 proc. ryškesnis. Tai labai džiugina astronomus, net jeigu skirtumas iš žemės gali ir neatrodyti toks įspūdingas.

VU Fizikos fakulteto astronomas, dr. Vidas Dobrovolskas portalui LRT.lt patvirtino, kad trečiadienį, apie 20 val. Mėnulis atsiras orbitos taške, esančiame arčiausiai Žemės. Tai taip pat sutaps su pilnaties momentu.

„Momentai, kai mėnulio pilnatis įvyksta mėnuliui būnant arčiausiai Žemės, vadinami supermėnuliais arba superpilnatimis. Mėnulio orbita nėra griežtas apskiritimas, o šiek tiek ištęstas ovalas, todėl kinta mėnulio atstumas iki Žemės. Vizualiai pamatyti skirtumą yra gana sudėtinga, nes mėnulis bus maždaug 5-8 proc. arčiau Žemės nei būna paprastai. Kitaip tariant, jis už įprastą pilnatį bus didesnis nepilnai 10 proc.“, – aiškino mokslininkas.

Pasak astronomo, skirtumą įžvelgti gali tik pastabesni žmonės, įsidėmėję, kaip paprastai atrodo pilnatis.

V. Dobrovolskas teigė, kad mėnulis arčiausiai Žemės atsiranda kartą per mėnesį, bet mėnulio fazė tame taške gali būti įvairi – gali būti tiek pilnatis, tiek delčia, tiek jaunatis, tiek priešpilnis.

„Kai sutampa pilnaties ir artimiausio taško momentas, tada iš tiesų mėnulis būna ryškiausias. Bet mėnulio pilnatis apskritai yra labai ryški, todėl pastebėti tuos keliolika procentų vizualiai yra sudėtinga. Tačiau tiksliai kalbant, tai taip, trečiadienio vakaro pilnatis šiais metais bus pati ryškiausia“, – LRT.lt kalbėjo mokslininkas.