Mokslas ir IT

2013.02.07 14:22

Himalajai – 10 mln. metų jaunesni nei manyta?

LRT.lt2013.02.07 14:22

Tektoninių plokščių, esančių tarp Indijos ir Azijos, susidūrimas, sukūręs Himalajus, galėjo įvykti 10 mln. metų vėliau nei manyta, teigia geologai. 

Tektoninių plokščių, esančių tarp Indijos ir Azijos, susidūrimas, sukūręs Himalajus, galėjo įvykti 10 mln. metų vėliau nei manyta, teigia geologai.

Indijos plokštė, sparčiai judanti šiaurės link, susidūrė su Eurazijos plokšte ir sukūrė „susiraukšlėjusią zoną“, kurią dabar vadiname Himalajų kalnais, tačiau uolienų iš dviejų regionų kalnuose analizė leidžia manyti, kad iš tiesų buvo du susidūrimai, aiškina mokslininkai.

Masačusetso technologijų instituto turėjai teigia, esą įrodymai leidžia manyti, jog tektoninė plokštė, laikanti Indiją, judėdama šiaurės link pirmiausiai, prieš 50 mlrd. metų susidūrė su eile salų, o po 10 mln. metų įsirėžė į Eurazijos kontinentinę plokštę.

„Indija visu greičiau atskubėjo Azijos link ir „Bum!“ – jos susidūrė. Tačiau mes nemanome, kad tai buvo vienas susidūrimas. Tai iš esmės pakeičia mūsų supratimą apie Indijos-Azijos susidūrimą“, – teigė instituto geologijos profesorius Oliveris Jagoutzas.

Gali būti, kad prieš susidūrimą Indijos plokštė buvo ne tokio dydžio, kaip manyta, nes per susidūrimą dalis senovinės Indijos plokštės palindo po Eurazijos plokšte, pažymi tyrėjai.

Neaišku, kiek Indijos plokštės slypi po Azija, tačiau tai, ką matome kaip Indijos paviršių dabar, yra daug mažiau, nei buvo prieš 50 mln. metų, sako geologai. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.