Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.04.03 17:36

Vyrų ir moterų rankų plovimo ypatumai: kas labiau rūpinasi savo higiena?

LRT.lt 2020.04.03 17:36

Rankų plovimas su muilu ir šiltu vandeniu bent 20 sekundžių, buvimas namuose ir laikymasis nuo kitų žmonių mažiausiai metro atstumu – geriausi ginklai, kokius mes turim prieš naująjį koronavirsą, kuriuo užsikrėtę jau daugiau nei milijonas žmonių pasaulyje, rašo CNN.

Egzistuoja vienas įdomus skirtumas, kalbant apie asmeninės higienos įpročius: moterys rankas plauna dažniau negu vyrai.

Metai tyrimų parodė, kad moterys dažniau plauna rankas, naudoja muilą ir daro tai ilgiau negu vyrai po to, kai pasinaudoja tualetu. Be to, yra neįtikėtinai didelis skaičius žmonių, kurie rankų neplauna išvis – tiek vyrų, tiek moterų.

Žmonės meluoja apie plautas rankas

Tyrėjai turėjo pasitelkti gudrius būdus, kaip surinkti šiuos duomenis, kadangi dauguma žmonių sakys, kad rankų plovimas išėjus iš tualeto yra svarbu. Net jeigu jie patys to nedaro.

Kai tyrėjai klausė žmonių tik apie jų rankų plovimo įpročius, pastebėjo, kad surinkti duomenys atrodė šiek tiek per gerai.

Carlas Borchgrevinkas, Mičigano valstijos universiteto Svetingumo verslo mokyklos direktorius, norėdamas giliau panagrinėti, kaip žmonės elgiasi išėję iš tualeto, paprašė 12 tyrimo asistentų iš Mičigano valstijos universiteto slapta pabudėti 4 skirtinguose tualetuose ir pastebėti, ką iš tikrųjų darė 3 749 vyrai ir moterys. 2013 m. Tyrimo rezultatai tyrėjus šokiravo.

Tik keletas žmonių rankas plauna taisyklingai

15 proc. vyrų savo rankų apskritai neplovė, tokių moterų buvo 7 proc. Iš tų, kurie plovė rankas, tik 50 proc. vyrų naudojo muilą, kai tokių moterų buvo 78 proc.

Apibendrinus, tik 5 proc. žmonių, pasinaudojusių tualetu, plovė rankas pakankamai ilgai, kad sunaikintų visus microbus, galinčius sukelti infekcijas.

Platesnis tyrimas, publikuotas 2009-aisiais, atliktas judraus greitkelio pakelės stotelėje, buvo lygiai toks pats, jei ne daugiau stebinantis.

Siekiant užregistruoti, kiek žmonių ėjo į tualetą ir naudojosi muilo dozatoriais, buvo naudojami belaidžiai įrenginiai. Taip tyrėjai surinko duomenis apie beveik 200 tūkst. apsilankymų tualete per trijų mėnesių laikotarpį.

Tyrimas parodė, kad tik 31 proc. vyrų ir 65 proc. moterų plauna rankas su muilu. Tai didelis atotrūkis, nes vyrų, plaunančių rankas yra dvigubai mažiau nei moterų.

Kodėl yra skirtumas tarp lyčių?

2016-aisiais publikuotas tyrimas atskleidė, kad tiriant žmones iš skirtingų šalių matyti, kad moterys 50 proc. elgiasi atsargiau per epidemijas: dažniau ir taisyklingiau plauna rankas, dėvi kaukes ir valo paviršius.

Nėra atlikta daug tyrimų, kodėl moterys ir vyrai elgiasi skirtingai, kalbant apie rankų plovimą. Vis dėlto, mokslininkai mano, kad tai yra socialinės aplinkos nulemtas elgesys.

Moterys yra labiau susitelkusios į priežiūrą nei vyrai, tiek vaikų, tiek buities, tiek asmeninę.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi