Mokslas ir IT

2020.04.04 14:14

Ne, koronavirusas nėra kaip gripas: kokie svarbiausi skirtumai?

LRT.lt2020.04.04 14:14

Skausmai ir maudesiai, perštinti gerklė, aukšta temperatūra – simptomai galbūt panašūs, tačiau ekspertai įspėja, kad koronavirusas nėra tas pats kas sezoninis gripas, rašome leidinyje „Science Alert“.

Koronaviruso COVID-19 sukelta liga yra mirtina maždaug 3,5 proc. patvirtintų atvejų.

Galbūt tai ir nėra visiškai tikslus mirštamumo rodiklis, nes daugelis užsikrėtusiųjų naujuoju koronavirusu gali to net nepastebėti, visgi mirtingumas nuo šios infekcijos yra kur kas didesnis nei nuo sezoninio gripo, nuo kurio paprastai miršta apie 0,1 proc. pacientų.

„Mirštamumo nuo COVID-19 rodikliai vis dar nėra iki galo aiškūs ir labai gali būti, kad jie priklauso nuo konkrečios šalies sveikatos priežiūros sistemos darbo kokybės,“ – sako Londono universiteto koledžo skaičiavimo sistemų biologijos profesorius Francois Balloux.

Užkrečiamumas

Ligų ekspertų skaičiavimais, vienas COVID-19 sergantis asmuo užkrečia 2-3 kitus žmones.

Toks reprodukcijos lygis yra iki dviejų kartų didesnis už sezoninio gripo, kurio užkrečiamumas siekia maždaug 1,3.

Vakcina / gydymas

Prancūzijos sveikatos apsaugos ministro pavaduotojas Jerome Salomonas teigia, kad žmonės gripu serga jau daugiau kaip 100 metų.

„Mes jį atidžiai ištyrėme, – teigia jis. – Naujasis virusas savo simptomais primena gripą, tačiau tarp šių ligų yra esminių skirtumų.“

Pirmiausia, neturime vakcinos nuo COVID-19 ir ne tik vakcinos – neturime jokio bent kiek veiksmingesnio preparato, kuriuo galėtume šią infekciją gydyti.

Nors kai kurie klinikiniai antivirusinių vaistų tyrimai buvo pakankamai sėkmingi ir daug žadantys, kol kas jų imtys per mažos, kad preparatus būtų galima pristatyti plačiajai visuomenei.

Šimtai mokslininkų visame pasaulyje nenuilsdami dirba, bandydami sukurti vakciną nuo COVID-19, tačiau tokie dalykai užima keletą mėnesių, todėl šiam protrūkiui greičiausiai bet kuriuo atveju jau bus per vėlu.

Panašumai

Visgi naujasis virusas tam tikrais aspektais yra šiek tiek panašus į gripą. Pirmiausia, tai priemonės, kurių kiekvienas galime imtis, norėdami sulėtinti ir vieno, ir kito viruso plitimą.

Venkime spausti vienas kitam rankas, dažnai plaukimės jas su muilu ir vandeniu, nelieskime, kiek įmanoma, veido,o susirgę dėvėkime veido kaukę.

Tokie mūsų veiksmai gali sumažinti naujų užsikrėtimų koronavirusu, gripu ir kitomis infekcinėmis ligomis skaičių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.