Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.04.01 17:01

Klimatologas Kilpys: pasibaigus karantinui tarša bus net dar didesnė

Dėl karantino sulėtėjęs gyvenimas teigiamai paveikė aplinką. Aplinkos apsaugos agentūra skaičiuoja, kad įvedus karantiną transporto tarša jau sumažėjo trečdaliu.

Dėl karantino sulėtėjęs gyvenimas teigiamai paveikė aplinką. Aplinkos apsaugos agentūra skaičiuoja, kad įvedus karantiną transporto tarša jau sumažėjo trečdaliu.

Vis dėlto klimatologai sako, kad šie pokyčiai tėra laikini. Bandant atsigriebti – ėmus daugiau keliauti, o įmonėms daugiau gaminti, vėliau tarša gali būti netgi didesnė nei iki karantino.

Prieš daugiau nei dvi savaites prasidėjęs karantinas gerokai sumažino gyventojų poreikį sėsti prie vairo. Taip pat gamybą sumažino ir dalis įmonių.

Nors gyventojams pokyčiai drastiški, ekonominiai nuostoliai atsilieps dar ilgai, tačiau gamtoje yra teigiamų karantino pasekmių. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai Aplinkos apsaugos agentūra šalyje jau fiksuoja perpus mažesnę kietųjų dalelių koncentraciją. Vos įvedus karantiną automobilių tarša tuoj pat sumažėjo trečdaliu.

„Oro užterštumas sumažėjo dėl transporto, praeitą savaitę kitas įsijungė taršos šaltinis – namų ūkiai pradėjo kūrentis intensyviau, energetikos įmonės, buvo šaltos naktys, tas pasijuto. Bet transporto poveikis sumažėjo iki 30 proc. maždaug“, – nurodo Aplinkos apsaugos agentūros atstovė Vilma Bimbaitė.

Karantinas – beveik visame pasaulyje ir pokyčiai jaučiami visur. Pagal Paryžiaus klimato kaitos susitarimą siekiama, kad klimatas nesušiltų daugiau nei pusantro laipsnio. Anot klimatologo Justino Kilpio, galima matyti, kad norėdami to pasiekti turėtume gyventi taip, kaip dabar. Kadangi tai nėra realu, todėl ir dabar matomi karantino padariniai gamtai – esą trumpalaikiai.

„Be abejo, didžiausias taršos sumažėjimas buvo stebimas Kinijoje, nes karantinas ten tęsėsi du mėnesius ir Kinijoje skaičiuojama, kad CO2 išmetimai sumažėjo apie 25 proc.“, – pastebi klimatologas.

Tačiau, pasak klimatologo, tai yra laikina. „Atmosferos taršos sumažėjimas – trumpalaikis ir greičiausiai tarša grįš į pradinį lygį ir bus net dar didesnė“, – pabrėžė J. Kilpys.

Klimatologas sako, kad jau galima matyti tam tikrus ženklus, kad pasibaigus karantinui verslas bus gaivinamas visomis priemonėmis, kad kokią įtaką tai padarys aplinkai.

„Amerikos aplinkos apsaugos agentūra paskelbė, kad jie nebebaus teršėjų, jiems nebus sankcijų ir baudų. Tai rodo, kad ekonomika bus skatinama visom priemonėm ir tokiais atvejais aplinkosauga nustumiama į sąrašo pabaigą“, – baiminasi J. Kilpys.

Anot klimatologo, išsaugoti bent dalį teigiamų pokyčių gali pavykti, jei nauji įpročiai prigis. Pavyzdžiui, žmonės ir toliau daugiau vaikščios, važinės dviračiais.

„Bendravimas, naudojantis technologijom, telekonferencijom – taip sumažinamas skrydžių poreikis, žmonės galėtų bendrauti internetu ir neskraidyti“, – pastebi klimatologas.

Lietuvoje šią savaitę oro tarša turėtų dar mažėti. Pasak aplinkos apsaugos agentūros, prie to prisidės numatomi šaltesni orai su krituliais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi