Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.04.01 14:43

Mokslininkai užfiksavo rekordiškai aukštą temperatūrą Antarktidos rytuose

LRT.lt 2020.04.01 14:43

Klimatologai užfiksavo pirmąją karščio bangą rytinėje Antarktidos dalyje. Jie įspėja, kad tokia precedento neturinti temperatūra gali paveikti gyvūnų bei augalų gyvenimą tame regione, rašo CNN.

Australijos Antarktidos skyriaus tyrėjai užfiksavo karščio bangą „Casey“ tyrimų stotyje, esančioje šiaurinėje Bailey Peninsula dalyje. Temperatūra buvo matuojama sausio 23-26 dienomis. Ji siekė 9,2 laipsnius Celsijaus, tai yra aukščiausia užfiksuota temperatūra istorijoje – tokia ji būna tik vasaros sezonu.

Mokslininkai sako, kad virš nulio pakilusi temperatūra paspartina ledo tirpimą. Antarktidos regione klimatas šiltėja vis sparčiau, taip vyksta dėl oro užterštumo. Toks klimato šiltėjimas gali sukelti rimtas globalines pasekmes, ypač žmonėms, gyvenantiems ant jūros pakrančių, itin pažeidžiamų kylančio jūros lygio.

Antarktidos ekologė Dana Bergstrom įspėja, kad šilta vasara gali turėti neigiamas ilgalaikes pasekmes vietinėms populiacijoms, bendruomenėms ir kelti grėsmę platesnei ekosistemai.

„Daugiausia gyvybės egzistuoja ant mažų ledo oazių Antarktidoje ir jos vandens šaltiniai labai priklauso nuo tirpstančio sniego ir ledo“, – sako D. Bergstrom.

Ji teigia, kad jeigu ledas visiškai ištirps sezono pradžioje, tuomet ekosistemos ims kentėti nuo sausros.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi