Mokslas ir IT

2015.10.05 13:34

Nobelio medicinos premija – už skurdžiausią pasaulio dalį kamuojančių ligų gydymą

DELFI.lt2015.10.05 13:34

Švedijos Stokholmo Karolinska institute Nobelio komiteto medicinai ir fiziologijai sekretorius Urbanas Lendahlis paskelbė prestižiškiausios mokslo premijos 2015 metų laureatus. Pusę Nobelio premijos pasidalins Williamas C. Campbellas ir Satoshi Omura, pagerbti už vaistų nuo dramblialigės atradimą, o kita pusė atiteks Youyou Tu, kuri įvertinta už vaistą nuo maliarijos.

Japonas mikrobiologas S. Omura iš dirvos paėmė tūkstančius Streptomyces pelėsių mėginių, iš kurių buvo atrinkti 50 perspektyviausių – jie buvo persiųsti į JAV, W. C. Campbello laboratoriją, kur buvo atrinkta viena grybelio atmaina, gaminusi medžiagą, itin efektyviai naikinusią parazitus gyvūnų organizmuose. Medikas išskyrė veikliąją šio grybelio gaminamą medžiagą avermektiną, kuri vėliau buvo dar patobulinta – buvo išrastas ivermektinas, vėliau smarkiai sumažinęs sergamumą dramblialige ir paupių aklumu (kita tų pačių parazitų, apvaliųjų kirmėlių sukeliama liga).

Vaistas buvo toks efektyvus, kad šios ligos dabar jau yra beveik išnykusios, o bendruomenės, kuriose dramblialigė ir paupių aklumas tapo svarbia skurdą didinančia priežastimi, suklestėjo.

Maliarija – beveik neabejotinai pati grėsmingiausia liga pasaulyje – anksčiau tradiciškai gydyta chlorokinu ir chininu, tačiau šių medžiagų veiksmingumas mažėjo, o sergamumas maliarija pradėjo augti. Kinijos tradicinės medicinos specialistė Y. Tu, atlikusi milžinišką medicininių augalų efektyvumo, gydant gyvūnų maliariją, tyrimą, atrinko saldųjį kietį (Artemisia annua), iš kurio išskyrė artemisininą – neįtikėtinai efektyvų junginį, labai greitai sunaikinantį maliariją sukeliančius pirmuonis.

Ivermektinas ir artemisininas įtraukti į Pasaulio sveikatos organizacijos Esminių vaistų sąrašą bei yra nepatentuojami ir, pagal PSO reikalavimus, kiekvienoje šalyje jie platinami tokiomis kainomis, kad būtų prieinami visiems gyventojams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.