Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.03.31 09:10

Lietuviai kuria su virusais kovosiantį robotą: išbandymas jau šią savaitę Honkonge

„Įvairiais bandymais įrodyta, kad jis gali sunaikinti 99,99 proc. įvairių virusų, bakterijų ir grybelių. Tokio lygio dezinfekcija dažniausiai yra naudojama laboratorijose, kur reikia dezinfekuoti patalpą taip, kad ši būtų sterili. Tai čia jau skaitosi labai aukštas lygis“, – LRT KLASIKAI sako naują robotą Kaune kuriančios bendrovės atstovas Paulius Rakauskas.

Lietuviai kuria pirmąjį pasaulyje dezinfekcinius garus purškiantį robotą, kuris, tikimasi, padės kovoti su COVID-19, dar žinomu koronaviruso vardu. Roboto prototipas jau sukonstruotas. Šią savaitę jis bus išbandytas vienoje Honkongo ligoninėje.


Robotą kuria Kaune esanti, mobiliosios robotikos sprendimų pionierė Lietuvoje, kompanija „Rubedo sistemos“. Įmonės verslo vystymo vadybininkas Paulius Rakauskas pasakoja, kad robotas savo pavadinimo dar neturi, o jo išvaizda dar nepanaši į prekinę. Pasak jo, kol kas gaminamas robotas yra panašus į „dėžę ant ratų“. Žinoma, šiuo metu svarbiausia yra ne išorinis vaizdas, o pats roboto veikimas.

„Yra mobili platforma su ratais. Ant platformos uždėta dėžė, kurioje yra įmontuotas dezinfekcinis įrenginys ir talpos, skirtos tam dezinfekciniam skysčiui, – kuriamą robotą trumpai pristato kauniečių įmonės verslo vystymo vadybininkas. – Tas įrenginys yra primontuotas prie specialios mechaninės dalies, kuri tą įrenginį valdo: pastumia į viršų, į apačią, pakreipia į vieną ar kitą pusę.“

Pats dezinfekcinis įrenginys, pripažįsta P. Rakauskas, nėra įmonės kūrinys. „Mes jį paėmėme iš vienos amerikiečių įmonės, kuri ir gamina būtent tokį dezinfekcinį įrenginį. Tai gi, jį ir naudojame“, – pasakoja jis.

Rankiniu būdu naudojant bet kokį dezinfekcinį įrenginį, atsiranda tam tikri iššūkiai, sako pašnekovas. „Žmogus, kuris dezinfekuoja patalpą, taip pat gali užsikrėsti virusais ar bakterijomis, – įspėja P. Rakauskas. – Norėjosi to išvengti. O taip pat norėjosi neprisirišti prie žmonių, ypač ligoninėse, kuriose tų resursų ir taip trūksta.“

Kauniečių kuriamame robote yra naudojami jonizuoto peroksido garai. „Yra toks specialus metodas, kur mažos koncentracijos vandenilio peroksidas per šaltą plazmą yra paverčiamas tais jonizuotais vandenilio peroksido garais. Tais garais yra purškiama aplinka. Robotas pats nutaiko į kokias vietas reikia daugiau papurkšti, o kokias vietas reikia apeiti“, – pasakoja P. Rakauskas.

Robotą gaminančios bendrovės atstovas tikina, kad pačio dezinfekcinio įrenginio efektyvumas yra labai aukštas. „Jisai buvo kuriamas Amerikoje, kartu su karine pramone, nes poreikis atėjo iš karinės pramonės – būtent kovai su biologiniais ginklais“, – intriguoja pašnekovas.

Anot jo, įvairiais bandymais įrodyta, kad jis gali sunaikinti 99,99 proc. įvairių virusų, bakterijų ir grybelių. „Tokio lygio dezinfekcija dažniausiai yra naudojama laboratorijose, kur reikia dezinfekuoti patalpą taip, kad ši būtų sterili, – tikina P. Rakauskas. – Tai čia jau skaitosi labai aukštas lygis.“

Plačiau apie lietuvių kuriamą robotą, padėsiantį kovoti su koronavirusu – radijo įraše

Parengė – Vismantas Žuklevičius


LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi