Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.03.30 22:14

Mokslas vienija jėgas prieš koronavirusą: kovai su pandemija – gausybė inovatyvių išradimų

Visam pasauliui kovojant prieš koronavirusą, mokslininkai ir technologai surėmę pečius ieško sprendimų, kaip pagelbėti medikams ir kaip užkirsti kelią viruso plitimui. LRT Radijas aiškinosi, kokios technologijos dabar kuriamos šiai intensyviai kovai bei kaip prie to prisideda lietuviai.

Kūrybiškumo ir inovacijų centras „LinkMenų fabrikas“ nuo pat karantino pradžios gamina medikams veidą nuo viruso apsaugančius skydus. Tokių skydų Lietuvos gydymo įstaigoms išdalinta per 10 tūkstančių. Nors tai nėra lietuviškas išradimas, jis reikalauja specifinio technologijų išmanymo.

Apie savo veiklą karantino laikotarpiu daugiau LRT Radijui papasakojo „LinkMenų fabriko“ direktorius Adas Meškėnas.

Pasak jo, įvairūs technologijų gamintojai susivieniję šiuo metu į bendrą tinklą. Jie galbūt negali pakeisti masinės gamybos, tačiau gali greitai padengti pirminį poreikį įvairių produktų, kurie šiuo metu yra gyvybiškai svarbūs.

„Dabar jau prie viso šito prisijungia ir tokie didesni rinkos žaidėjai, kurie gali gaminti skydelius pramoniniais būdais, masine gamyba. Tai, ką mes galime pagaminti per dvi savaites, jie gali per dvi dienas. Toks ir buvo pagrindinis tikslas – kol jie nepradeda to daryti, kol persiorientuoja jų gamyba, pasiruošia dizainus ir visa kita, mes reaguojame greitai ir į pačius karščiausius taškus. Dalinamės įvairiomis idėjomis, kurios ateina ir iš pasaulio, ir gimsta vietoje. Nuo dezinfekcinių dėžių su UV lempomis iki dirbtinių plaučių ventiliavimo aparatų“, – aiškino A. Meškėnas.

Jis teigė, kad jie yra pagaminę UV dėžę, kuri skirta respiratorių dezinfekcijai. Šiuo metu ji yra testuojama Kauno ligoninėse – atliekami testai, kurie turėtų parodyti, kiek ji yra veiksminga. Jeigu tai pasiteisins, tuomet bus galimybė pradėti gaminti dezinfekcinius aparatus.

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) organizuoja konkursą, į kurį jau pateikė paraiškas daugiau nei 70 įvairių mokslininkų ir išradėjų. Tarp pateikiamų idėjų yra ir itin pažangių bei inovatyvių, todėl MITA ieškos finansavimo inovatyviems projektams, pavyzdžiui, iš robotikos srities.

Nėra lengva rasti technologų, kurie galėtų kurti robotus, tačiau Lietuva turi kuo pasigirti. Kuriamas robotas, galintis dezinfekuoti labai dideles patalpas. Paprasčiau kalbant, jeigu kambariuose naudojami robotai-siurbliai, panašūs galėtų būti naudojami patalpų dezinfekcijai.

MITA atstovas Mantas Biekša pasakojo, kad dezinfekavimas robotu vyksta purškiant specialius garus ant sienų bei baldų. Šiuos garus taip pat galima purkšti ir ant medicininės įrangos.

„Garai prasiskverbia net į mažiausius patalpos ar įrangos tarpelius. Galima net maistą dezinfekuoti su tokiu robotu“, – tvirtino M. Biekša.

Užsienyje taip pat yra iš kur semtis idėjų. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje naudojama speciali medžiaga, itin gerai apsauganti nuo viruso – juo žmogus gali apdengti veidą kaip šaliku.

Kinijoje yra vietų, kur policininkai vaikštinėja su specialiais šalmais, matuojančiais pro šalį einančio žmogaus temperatūrą. Čia taip pat yra įrengtos vienvietės saviizoliacijos būdelės, kuriose galima pralaukti karantino laikotarpį. Ten užsidariusį žmogų aprūpina maisto produktais bei kitais būtinais dalykais.

Pietų Korėjoje siekiama kaip įmanoma paspartinti tyrimus, todėl sukurtos koronaviruso būdelės, kur žmogus gali įeiti į vidų ir jam iškart nustatoma, ar jis serga COVID-19, ar ne.

Tuo tarpu Belgijoje įdiegtos išmaniosios rankenos, kurios pačios naikina virusą, todėl jų nereikia dezinfekuoti.

Plačiau – radijo įraše

Parengė Patricija Kilminavičienė


LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi