Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.03.27 17:34

Tarnyba perspėja: nevartokite jokių preparatų profilaktiškai prieš koronavirusą

LRT.lt 2020.03.27 17:34

Paskutiniuoju metu viešoje erdvėje, ypač socialiniuose tinkluose, dalijamasi informacija apie COVID-19 sukeltai infekcijai gydyti naudojamus vaistus. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) pabrėžia, kad kol kas nėra registruoto jokio vaisto, kuris turėtų profilaktinį ar gydomąjį poveikį COVID-19 infekcijos atveju.

VVKT atkreipia dėmesį, kad kai kuriose šalyse šiuo metu yra atliekami klinikiniai tyrimai su vaistais nuo COVID-19 infekcijos, nes viso pasaulio mokslininkai ir gydytojai tikisi surasti būdą kaip padėti sergantiems pacientams.

Tačiau kol kas tyrimai nėra baigti ir jokių išvadų apie šių vaistų saugumą bei veiksmingumą gydant bei užkertant kelią COVID-19 infekcijai nėra pateikiama.

VVKT pabrėžia, kad būtina žinoti, kad nei hidroksichlorokvinas, nei azitromicinas, nei lopinaviras/ritonaviras, remiantis šių vaistų patvirtintomis terapinėmis indikacijomis, nėra skirti COVID-19 infekcijai gydyti ar jos profilaktiškai.

„Informuojame, kad COVID-19 pandemijos metu Lietuvoje vaistinėse buvo parduota itin daug vaisto hidroksichlorokvino pakuočių, kurio prekinis pavadinimas Plaquenil 200 mg plėvele dengtos tabletės“, – rašoma pranešime. Bet tarnyba nurodo, kad šis vaistas negydo nuo koronaviruso.

VVKT atkreipia dėmesį, kad visi vaistai gali sukelti nepageidaujamų reakcijų.

„Vaistą Plaquenil 200 mg plėvele dengtos tabletės vartojant be gydytojo paskyrimo, t. y., savarankiškai, galima rimtai pakenkti savo sveikatai“, – nurodoma pranešime.

Kitas vaistas, kuris viešoje erdvėje pristatomas, kaip galimai tinkamas gydyti COVID-19 sukeltą infekciją, yra azitromicinas. „Būtina žinoti, kad jis sąveikauja su kitais vaistais, gali išprovokuoti širdies veiklos sutrikimus“, – perspėja VVKT.

Lopinaviras/ritonaviras kartu su kitais antiretrovirusiniais vaistais yra skiriamas žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV-1) infekuotiems pacientams gydyti. Jis gali sukelti labai sunkius virškinamojo trakto, širdies, kraujo sistemos ir kitų organų sutrikimus.

Kai kuriose valstybėse jau stebimi apsinuodijimai aukščiau išvardintais vaistais, nes žmonės juos pradėjo vartoti savarankiškai profilaktikos sumetimais, tokiu būdu tikėdamiesi išvengti COVID-19 infekcijos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi