Mokslas ir IT

2020.03.27 11:35

Kodėl žmonės tampa pažeidžiami epidemijų metu?

LRT.lt 2020.03.27 11:35

Žmonės turi tokį keistą daugeliui kitų gyvūnų rūšių nebūdingą įprotį, dėl kurio tampa itin pažeidžiami, esant tam tikrų ligų protrūkiams – mes nuolat liečiame veidą, rašo BBC.

Esame viena iš nedaugelio rūšių, nuolat liečiančių veidą, ir dažnai tai darome net patys nesuvokdami. Tyrimai rodo, kad dažniausiai čiupinėjama vieta yra smakras, taip pat sritys apie burną, nosį ir akis. Kai kalba pasisuka apie ligas, pavyzdžiui, naująjį koronavirusą, veido lietimas tampa greičiausiu būdu pasigauti infekciją.

2015 m. Australijoje pasirodęs stebėjimu grįstas tyrimas analizavo medicinos studentų elgesį. Sidnėjuje įsikūrusio Šiaurės Pietų Velso universiteto infekcijų kontrolės specialistė Mary-Louse McLaws kartu su kolegomis nustatė, kad studentai veidą liečia vidutiniškai 23 kartus per valandą. Atsižvelgiant į tai, kad medicinos studentai turėtų geriau nei bet kas kitas suvokti su tuo susijusias rizikas, tai yra labai daug.

Taip elgdamiesi tampame lengvu infekcijų taikiniu, nes patys save užkrečiame, perkeldami ant veido bakterijas, kurios nuo liečiamų paviršių ar kitų žmonių atsiduria ant mūsų rankų. Būtent dėl šios priežasties COVID-19 protrūkio metu sveikatos priežiūros institucijos nuolat kartoja, kad turėtume vengti rankomis liesti veidą.

Leipcigo (Vokietija) universiteto psichologas Martinas Grunwaldas teigia, kad tokio pobūdžio savęs lietimas yra „mūsų rūšiai būdingas elgesys.“

„Savęs lietimas yra savireguliaciniai judesiai, neskirti komunikacijai ir dažnai atliekami beveik ar visiškai nevalingai, – sako jis. – Jie vaidina svarbų vaidmenį įvairiuose kognityviniuose ir emociniuose procesuose ir yra būdingi visiems žmonėms.“

Kalifornijos universiteto psichologo Dacherio Keltnerio teigimu, veido lietimas gali būti tam tikras savęs raminimo mechanizmas. Tyrimai rodo, kad oda prie odos kontakto metu išsiskiria stresą mažinantis ir raminamąjį poveikį turintis hormonas oksitocinas. Yra atvejų, kai veidą liečiame nevalingai, flirtuodami arba šiuos judesius naudojame kaip „scenos užuolaidą, žyminčią vieno socialinės dramos veiksmo pabaigą ir kito pradžią,“ – sako D. Keltneris.

Kai kurių sveikatos priežiūros specialistų nuomone, veido kaukės gali būti puiki išeitis, stengiantis apsisaugoti nuo šio polinkio. Galbūt įprastos medicininės kaukės iki galo neapsaugo nuo viruso plitimo, tačiau jas dėvint, kur kas sunkiau paliesti burną ar nosį.

„Kaukės dėvėjimas gali sumažinti poreikį liesti veidą, o tai, nesilaikant tinkamos higienos, yra vienas iš pagrindinių infekcijos plitimo kelių,“ – aiškina Lydso (Jungtinės Karalystė) universiteto virusologas Stephenas Griffinas.

Kolumbijos universiteto elgesio mokslo srities specialistas Michaelas Hallsworthas teigia, kad įgyvendinti visus patarimus tikrai nėra lengva.

„Klasikinė problema – liepiama žmonėms nedaryti to, ką jie daro nevalingai, – sako jis. – Kur kas lengviau įtikinti žmones dažniau plautis rankas nei rečiau liesti veidą. Neįmanoma tikėtis, kad pasieksite savo tikslą, vien tik pasakydami: „Nedaryk to, ką darai nevalingai.“

Visgi M. Hallsworthas mano, kad galima rasti ir tam tikrų veiksmingų priemonių. Pavyzdžiui, galime pasistengti būti sąmoningesni ir labiau atkreipti dėmesį į tai, kaip dažnai liečiame veidą.

„Jei yra kažkoks fizinis poreikis, pavyzdžiui, niežulys, galima rasti kažkokių alternatyvų, – aiškina jis. – Pavyzdžiui, kasykitės pečiu ar kita rankos dalimi. Gal tai ir nėra idealus sprendimas, bet padės bent šiek tiek sumažinti riziką.“ Mokslininkas taip pat pataria bandyti išsiaiškinti, kodėl kiekvienu konkrečiu atveju liečiame veidą.

„Jei pradėsime atpažinti situacijas, kurios verčia mus liesti veidą, galėsime veiksmingiau šią problemą spręsti, – teigia M. Hallsworthas. – Akis liesti mėgstantys žmonės gali dažniau dėvėti akinius nuo saulės. Arba tiesiog prisėsti rankas, kai pajunta nenumaldomą norą paliesti veidą.“

Taip pat galime išbandyti priemones, kurios padėtų ilgesnį laiką išlaikyti rankas užimtas: įvairius sukučius, antistresinius kamuoliukus ir pan. Visgi žongliruodami tokiais daikčiukais, liečiame papildomus paviršius, todėl būtina pasirūpinti, kad jie būtų nuolat dezinfekuojami.