Mokslas ir IT

2020.03.25 08:30

Vilniaus savivaldybė siūlo alternatyvą – svarsto apie programėlę norintiesiems karantinuotis namie

Viktorija Lideikytė, LRT.lt2020.03.25 08:30

Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) paskelbus sprendimą 14 dienų savivaldybių paskirtose patalpose izoliuoti visus iš užsienio sugrįžusius lietuvius, Vilniaus savivaldybė užsiminė apie ketinimus paleisti mobiliąją programėlę, kurioje namuose norintis karantinuotis žmogus galėtų skelbti savo asmenukę ir pateikti informaciją, kaip jaučiasi.

Pirmadienį vakare, siekiant sulėtinti koronaviruso plitimą šalyje, Sveikatos apsaugos ministerija priėmė sprendimą 14 dienų savivaldybių paskirtose patalpose izoliuoti iš užsienio grįžusius, taip pat nesunkius ligos simptomus patiriančius Lietuvos gyventojus.

Toks sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pasirašytas raštas sukėlė sumaištį savivaldybėse, kurios apie naują tvarką sužinojo iki jos įsigaliojimo likus kelioms valandoms.

Antradienį Vilniaus miesto savivaldybės atstovas, pristatydamas, kaip įgyvendimas SAM sprendimas, užsiminė apie ketinimus paleisti mobiliąją programėlę, kurioje norintis karantinuotis žmogus galėtų skelbti savo asmenukę ir pateikti informaciją, kaip jaučiasi.

Povilas Poderskis apie privalomąjį karantinavimą: suprantame, kad šis sprendimas kelia labai daug klausimų

Vilniaus miesto mero Remigijaus Šimašiaus patarėjas Karolis Žukauskas portalui LRT.lt sako, jog kol kas nėra aišku, kada programėlė pasirodys ir kaip ji atrodys, tačiau savivaldybė bando ieškoti būdų, kaip padėti norintiesiems karantinuotis ne savivaldybės paskirtuose viešbučiuose ar kitose patalpose, o savo namuose.

„Jeigu teisiškai toks dalykas (programėlė – LRT.lt) nebus galimas, nieko nepadarysime, tačiau, nelaukdami Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimo, bandome sukurti programėlę, kuri galbūt galėtų būti kaip alternatyva visuotiniam priverstiniam karantinavimui ne savo namuose“, – sako K. Žukauskas.

Kol kas programėlės veikimo principas nėra aiškus, tačiau už jį, anot sostinės mero patarėjo, daug svarbiau jos tikslas. „Svarbiausia, ar programėlė leistų užtikrinti žmonių buvimą namuose nurodytu laiku. Sulaukiame daug skambučių iš užsienyje esančių žmonių, kurie sako, kad turi pasirengę vietas, kur galėtų karantinuotis. Pagal vakarykštį Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimą, karantinuotis tose vietose nėra leidžiama.

Taigi, programėlės tikslas būtų suderinti žmonių galimybes saviizoliacijai su valstybės pasitikėjimu. Esant galimybei, būtų galima patikrinti, ar besikarantinuojantis žmogus nepaliko patalpų.

Ar programėlė galėtų veikti kaip Lenkijos modelis, kur signalą gavęs besikarantinuojantis žmogus per 20 minučių turi pasidaryti asmenukę, tokių detalių dar nežinau, kolegos ieško sprendimų ir sprendžia šiuos klausimus“, – sako K. Žukauskas.

Pasak Vilniaus mero patarėjo, sostinės savivaldybė viliasi, jog Vyriausybė apsvarstys galimybę sprendimą priimti nacionaliniu lygmeniu. „Būtų idealus variantas, jeigu valstybė nusprestų ir sukurtų vieną programėlę visai Lietuvai. Jeigu tokią aplikaciją turės kiekvienas rajonas, gali kilti šiokia tokia painiava“, – sako K. Žukauskas.

Pasak mero patarėjo, dėl asmens duomenų apsaugos iškilsiančius klausimus turėtų spręsti teisininkai, tačiau tam, kad programėlė veiktų sklandžiai, greičiausiai žmogus sutikimą turėtų duoti pats.

„Turbūt teisiškai viskas būtų derinama ir suderinama, bet jei būtų daromas toks dalykas, greičiausiai pats žmogus turėtų duoti sutikimą, nes turėtų pasirinkimą: arba būti izoliuojamam viešbutyje ar kažkur kitur be galimybės iš jo išeiti, arba karantinuotis savo patalpose su sutikimu, jog per telefoną bus sekami tam tikri jo žingsniai.

Žmonių sukčiavimui čia gal ir liktų erdvės, bet tikrai ne tiek, kiek tokiu atveju, jei jis be jokio sekimo tiesiog liktų namuose. Jeigu imtume Lenkijos pavyzdį, ten, nespėjusiems nurodytu laiku išsiųsti asmenukės iš namų, kaip suprantu, taikomos nemažos baudos. Na, o jeigu žmogus su telefonu išeina į lauką, iš karto matoma, kad jis nesilaiko karantino taisyklių“, – kalba Vilniaus miesto mero patarėjas K. Žukauskas.